Przebiegnięcie 100 metrów zajęło Cassie dokładnie 24,73 sekundy. Średnia prędkość robota wyniosła niecałe 15 km/h. W zeszłym roku ten sam robot w czasie poniżej 53 minut przebiegł 5 km na terenie uniwersyteckiego kampusu. Teren nie był wtedy tak równy jak bieżnia użyta przy obecnej próbie, a zasilanie pochodziło z zaledwie jednej baterii.

Robota zbudowali inżynierowie z Oregon State University College of Engineering. Cassie to w zasadzie same kończyny i niewielki korpus, do którego są one przymocowane. Nie posiada żadnych zewnętrznych czujników i biega „na ślepo”, ponieważ w pamięć wgrano mu trasę biegu. Jego pierwsza wersja powstała w 2017 roku.

Czytaj więcej

Psy-roboty będą pilnować baz wojskowych. Są niezwykle wytrzymałe

Inżynierowie stojący za projektem wykorzystali algorytmy uczenia maszynowego, aby wyposażyć robota w zdolność do biegania, Cassie ma nogi i kolana jak struś, co pomaga mu w szybkim biegu i utrzymaniu pionowej pozycji. Robot może pokonać na jednej baterii około 5 kilometrów a waży 30 kilo.

„Cassie jest platformą dla pionierskich badań nad uczeniem się robotów w zakresie lokomocji” – powiedział Devin Crowley, absolwent Oregon State University. „Pokonanie 5 km miało pokazać niezawodność i wytrzymałość, ale pozostawiło otwarte pytanie, jak szybko Cassie może biec? To skłoniło zespół badawczy do skupienia się na szybkości” – dodał. Dzięki pracom z ostatnich 12 miesięcy udało się poprawić szybkość robota i nauczyć go sprintu.