Eksperci wskazują, że w trybie autonomicznym idealnie nadają się one do powtarzalnych czynności, ale mogą być w nagłych wypadkach także sterowane zdalnie.

Roboty tego typu produkuje Boston Dynamics. Znajdują one zastosowanie głownie do celów cywilnych. Ale są też firmy, jak Ghost Robotics, które wykorzystują tego typu rozwiązania do zadań wojskowych.

Psy-roboty już od pewnego czasu są rozważane do włączenia do służb mundurowych. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA rozważał niedawno wysłanie takich maszyn do patrolowania południowo-zachodniego odcinka granicy Stanów Zjednoczonych. Zaletą tego inteligentnego urządzenia jest wytrzymałość, możliwość pracy bez przerwy i to niezależnie od warunków. Na czterech łapach „psy” potrafią poruszać się na niemal każdej nawierzchni, jak piasek, czy skały, chodzić po schodach, a nawet pływać (w czerwcu ujawniono rozwiązanie o nazwie Nautical Autonomous Unmanned Tail, które umożliwia „psom” poruszanie się w płytkich wodach).

US Space Force wdroży roboty pod nazwą Quadruped Unmanned Ground Vehicles (Q-UGV). Demonstracja możliwości tej technologii miała miejsce pod koniec lipca, ale armia testuje robo-psy już od paru lat.