Japończycy stworzyli rewolucyjny sposób walki z rakiem. Pomoże sztuczne DNA

Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego z powodzeniem ukierunkowali i zniszczyli ludzkie komórki raka szyjki macicy i piersi, a także mysie komórki czerniaka złośliwego.

Publikacja: 05.02.2023 11:23

Obecnie zdecydowana większość nowotworów wykrywana jest w zaawansowanym stadium

Obecnie zdecydowana większość nowotworów wykrywana jest w zaawansowanym stadium

Foto: shutterstock

Zespół japońskich naukowców zaprojektował parę chemicznie zsyntetyzowanego DNA, w kształcie podwójnej igły do włosów. Po wstrzyknięciu do komórek nowotworowych pary DNA przyłączają się do cząsteczek mikroRNA (miRNA), które są nadprodukowane w niektórych nowotworach.

Pary DNA, po dołączeniu do miRNA, rozplatają się i łączą, tworząc dłuższe łańcuchy DNA, które aktywują odpowiedź immunologiczną organizmu. Ta odpowiedź nie tylko zniszczyła już istniejące komórki rakowe, ale także zapobiegła dalszemu wzrostowi nowotworu. To innowacyjne podejście ma zapoczątkować nową erę w tworzeniu leków przeciwnowotworowych – zapewniają naukowcy.

Leczenie nowotworów wciąż napotyka ograniczenia. Metody są mocno inwazyjne i nie zawsze skuteczne. Tymczasem nowe leki oparte na kwasach nukleinowych – DNA i RNA – mogą kontrolować funkcje biologiczne komórek rakowych skutecznie je niszcząc i blokują rozwój nowotworów. Ta metoda może być niezwykle skuteczna także w leczeniu chorób wywołanych przez wirusy oraz w leczeniu chorób genetycznych.

Czytaj więcej

Przełom w leczeniu raka? Czas na szczepionki mRNA

Grupa badawcza na Uniwersytecie Tokijskim, kierowana przez adiunkta Kunihiko Morihiro i profesora Akimitsu Okamoto z Graduate School of Engineering postanowiła stawić czoła nowotworom, które dotychczas były niezwykle trudne do zwalczenia.

„Pomyśleliśmy, że jeśli uda nam się stworzyć nowe leki, które działają według innego mechanizmu działania niż leki konwencjonalne, mogą być skuteczne w walce z nowotworami, które do tej pory były nieuleczalne” – powiedział profesor Okamoto.

Zastosowanie leków zawierających kwasy nukleinowe w leczeniu raka było wyzwaniem, ponieważ trudno jest odróżnić kwasy nukleinowe między komórkami nowotworowymi a innymi zdrowymi komórkami. Oznacza to, że istnieje ryzyko niekorzystnego wpływu na układ odpornościowy pacjenta, jeśli zdrowe komórki zostaną przypadkowo zaatakowane. Jednak zespołowi profesora Okamoto udało się opracować nić DNA w specyficznym kształcie podwójnej igły do włosów, która jest w stanie aktywować naturalną odpowiedź immunologiczną organizmu, a następnie namierzać i zabijać określone komórki nowotworowe.

Naukowcom udało się dzięki nowemu sposobowi zwalczyć komórki rakowe pochodzące z ludzkich komórek raka szyki macicy, raka piersi, a także z mysich komórek pochodzących z czerniaka złośliwego. Na razie udało się to w warunkach laboratoryjnych, ale japońscy naukowcy twierdzą, że skuteczność testów jest niezwykle obiecująca.

Czytaj więcej

Szczepionka na raka w 2030 roku. Pomógł Covid-19

– Wyniki tego badania to dobra wiadomość dla lekarzy, naukowców zajmujących się odkrywaniem leków i pacjentów chorych na raka, ponieważ wierzymy, że dadzą im nowe możliwości opracowywania leków – powiedział profesor Okamoto. Następnym krokiem naukowców ma być praca nad opracowaniem nowego leku w oparciu o wyniki tych badań i szczegółowe badania jego skuteczności, toksyczności i potencjalnych metod podawania. Zanim lek trafi do pacjentów, miną jeszcze lata, jednak według zespołu z Uniwersytetu Tokijskiego ta metoda leczenia jest przyszłością światowej onkologii.

Rak jest głównym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. Według ostatniego raportu Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem w 2020 r. liczba zachorowań wzrosła do 19,3 mln przypadków, a rak na całym świecie przyczynił się do 10 mln zgonów.

Technologie
Nanoboty i „żywe plomby”. Naukowcy opracowali przełomowe metody leczenia zębów
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Technologie
Ozempic to również lek na niepłodność? Zaskakujące doniesienia o ciążach
Technologie
Powstał nowy humanoidalny robot. Jest „przerażająco sprawny” i bardziej ludzki
Technologie
Koniec z implantami, plombami i leczeniem kanałowym. Rewolucja w leczeniu zębów
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Technologie
Student z trzema rękami. Wpadka Uniwersytetu Gdańskiego