Dron ukryty w ptaku. Naukowcy opracowali superszpiega i potencjalnie groźną broń

Zwiad czy ataki dronami spotykają się najczęściej z silną obroną przeciwlotniczą. Co innego, gdy urządzenie zastanie odpowiednio zamaskowane. Naukowcy stworzyli ciekawą technologię. Ułatwi ona też podglądanie ludzi i przyrody.

Publikacja: 16.02.2023 15:59

Ostatnim ulepszeniem ma być dodanie nóg, aby dron mógł siadać i monitorować określony obiekt bez zuż

Ostatnim ulepszeniem ma być dodanie nóg, aby dron mógł siadać i monitorować określony obiekt bez zużywania dużej ilości energii z baterii.

Foto: YouTube, Mostafa Hassanalian z New Mexico Tech

- Zamiast używać sztucznych materiałów do budowy dronów, możemy wykorzystać martwe ptaki i przerobić je na drony – mówi magazynowi „New Scientist” Mostafa Hassanalian z New Mexico Tech.

Hassanalian i jego współpracownicy połączyli części wypychanych ptaków z mechanizmami umożliwiającymi np. ruch skrzydeł, aby dokładniej naśladować wygląd i ruchy żywych ptaków. Przeprowadzili testy w locie z dwoma wyglądającymi jak ptaki dronami – jeden łączący sztuczne części ciała ptaka z elementami prawdziwego bażanta. Badanie, zaprezentowane zostało na Forum SciTech 2023 Amerykańskiego Instytutu Aeronautyki i Astronautyki.

Podczas badań wykorzystano trójwymiarowe symulatory trzepotania i aerodynamiki, aby przetestować właściwości aerodynamiczne przeprojektowanych modeli. „Umożliwiło to wdrożenie mechanizmów trzepotania skrzydeł i przetestowanie aerodynamiki drona z takimi rozwiązaniami” – napisali naukowcy w badaniu.

Naukowcy odkryli jednak, że stworzone w ten sposób modele póki co nie były najskuteczniejszymi lotnikami. Podkreślają jednak w komentarzu do wyników badań i testów, że choć trudno jest stworzyć takiego drona, to jest on bardzo praktyczny do celów badawczych i może utrzymać przyrodę w nienaruszonym stanie. O celach wojskowych w komentarzach nie wspominają, ale nie brak komentarzy, że takie urządzenia mogłyby znaleźć się na wyposażeniu armii bądź różnych służb.

Czytaj więcej

Chiński dron nigdy nie musi lądować. Energia dostarczana laserem

Naukowcy twierdzą, że nowe odkrycia mogą również sprawić, że istniejące drony z trzepoczącymi skrzydłami będą wyglądać bardziej naturalnie. Pracują też nad wymianą niektórych elementów przekładni stosowanych w takich dronach, co może prowadzić do zmniejszenia hałasu i wydłużenia ich żywotności.

W dronach można włączyć różne opcje lotu. - Ostatnim ulepszeniem byłoby dodanie nóg, aby dron mógł siadać i monitorować określony obiekt bez zużywania dużej ilości energii z baterii – dodali naukowcy.

Technologie
Ten test krwi wykrywa już 50 nowotworów. Sukces naukowców z Oxfordu
Technologie
Chipy i implanty mózgowe coraz bliżej. Spółka Muska warta już miliardy
Technologie
Następcy concorde’a już grzeją silniki. W godzinę do Nowego Jorku
Technologie
Jak „wytresować” bota? Polskie firmy sięgają po ChatGPT i zyskują
Technologie
Jutro przyjmie i zbada was doktor bot. Sztuczna inteligencja zmienia medycynę