Aktualizacja: 12.05.2025 04:33 Publikacja: 04.03.2023 19:37
Wniosek patentowy opisuje technologię, która zakłada, że samochód w sposób autonomiczny będzie mógł przejechać w miejsce, z którego zabierze go np. laweta.
Foto: AdobeStock
Choć firma Ford Motor Co. zastrzegła, że wcale nie planuje korzystać z nowatorskiej technologii, to koncept wzbudza mocno mieszane uczucia.
Jak pisze serwis Yahoo, fakt, że patent pojawia się w trudnym dla właścicieli pojazdów okresie, daje do myślenia. Problem zaległości w spłacie rat kredytu nie jest obcy wielu właścicielom samochodów - dane Cox Automotive wskazują, iż w styczniu poważne zaległości w spłatach kredytu na auto sięgnęły najwyższego poziomu od 2006 r. Wyłączenie dłużnikowi klimatyzacji latem, blokowanie elektrycznych szyb, czy uniemożliwienie wejścia do pojazdu, brzmi dość okrutnie, ale pomysł inżynierów Forda idzie jeszcze dalej. Wniosek patentowy opisuje również technologię, która zakłada, że samochód w sposób autonomiczny będzie mógł przejechać w miejsce, z którego zabierze go np. laweta. To byłaby zapewne ostateczność. Zablokowanie niektórych funkcji auta (rozrusznika, czy zamków w drzwiach) może okazać się wystarczającym bodźcem do zapłaty. Zgodnie z opisywanym przez Yahoo wnioskiem patentowym Forda, blokady mogłyby być zdjęte, gdy konsument potwierdzi przyjęcie zawiadomienia o zaległej płatności za auto. „Wyłączenie takich elementów może spowodować dodatkowy poziom dyskomfortu dla kierowcy i pasażerów pojazdu” – czytamy w zgłoszeniu patentowym.
LG Display stworzyło rozwiązanie rodem z filmów science-fiction - mowa o wyświetlaczu, który potrafi zmieniać sw...
Dynamiczny rozwój generatywnej sztucznej inteligencji może doprowadzić świat do energetycznego kryzysu. Wykorzys...
Zrozumienie „języka” zwierząt od wieków było jednym z marzeń ludzkości. Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji...
Chiny ostro wzięły się za urzeczywistnianie wizji dominacji na morzach i oceanach, a krokiem w tym kierunku ma b...
Elektryczne samochody nikogo już nie dziwią, pojawiają się pierwsze elektryczne samoloty, ale wielki statek pasa...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas