Pierwsza rakieta z drukarki 3D poleciała w kosmos. To rewolucja, loty będą tanie

Choć rakiecie firmy Relativity Space, nie udało się dotrzeć na właściwą orbitę i tak można mówić o sukcesie. Terran 1 udowodnił, że „drukowanie rakiet” ma sens. Zastosowano też nowe silniki zasilane mieszanką ciekłego wodoru i tlenu.

Aktualizacja: 23.03.2023 11:54 Publikacja: 23.03.2023 10:33

Terran 1 to pierwsza rakieta kosmiczna wykonana w 85 proc. w technologii druku 3D

Terran 1 to pierwsza rakieta kosmiczna wykonana w 85 proc. w technologii druku 3D

Foto: AFP

Ta pierwsza rakieta kosmiczna wykonana w 85 proc. w technologii druku 3D wyruszyła z Przylądka Canaveral w czwartek rano czasu polskiego, a jej głównym celem było sprawdzenie, czy jest w stanie przetrwać wpływ sił aerodynamicznych. Po 80 sekundach lotu rakieta osiągnęła pułap 16 km (Max-Q, punkt, w którym na rakietę orbitalną działa największe ciśnienie w pokonywanej atmosferze), ale niedługo potem nie odpalił się w odpowiednim momencie drugi człon rakiety i nie była ona w stanie dotrzeć na właściwą orbitę.

Terran 1 był pojazdem testowym i nie zawierał żadnego ładunku (ma nośność 1,25 tony). Kolejne rakiety Terran D mają być już wykonane w 100 proc. w technologii druku 3D, sama technologia została bowiem pozytywnie zweryfikowana.

Czytaj więcej

Takiego olbrzyma kosmos jeszcze nie gościł. Rakieta Muska rusza na orbitę

Firma wierzy, że dzięki temu budowa rakiet orbitalnych będzie znacznie szybsza niż tradycyjne metody, wymagając tysięcy części mniej i umożliwiając wprowadzanie zmian za pomocą oprogramowania. Przedsięwzięcie z siedzibą w Long Beach w Kalifornii ma na celu tworzenie takich rakiet w ciągu zaledwie 60 dni.

Terran 1 ma 33,5 metra wysokości, 2,3 m średnicy (to największy dotąd obiekt stworzony w technologii 3D), a napędza go 10 silników, z czego dziewięć dolny, pierwszy stopień. Firma sprzedaje już kolejne dedykowane loty, które mają wynosić satelity, po 12 mln dol. Opracowuje też kolejną większą rakietę - Terran R  (ma zabierać 20 ton ładunku). Będzie ona już rakietą wielokrotnego użytku, co znacznie zmniejszy koszty misji.

Relativity Space pozyskała do tej pory ponad 1,3 miliarda dolarów kapitału przy wycenie 4,2 miliarda dolarów. Nadal rozszerza swój zasięg - z siedzibą główną i fabryką w Kalifornii, obiektami testowania silników w Mississippi i miejscem startu na Florydzie.

Czytaj więcej

To miał być kosmiczny gigant. Po klapie misji wstrzymuje działalność i zwalnia
Technologie
Brytyjczycy chcą dostarczyć broń laserową dla Ukrainy. Jest jednak pewien problem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.
Technologie
Nowy szczyt absurdu: uczeń pisze pracę, nauczyciel ją sprawdza. Za obu robi to AI
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Technologie
Sztuczna inteligencja może doprowadzić do wymierania języków. Polski jest zagrożony?