„Bezczelna małpa”. Sztuczna inteligencji pokonała zawodowych fotografów

Zdjęcie wygenerowane przez algorytm zdobyło nagrodę Sony World Photography Award w otwartej kategorii kreatywnej. Branża jest poruszona i protestuje przeciw „prowokacji”.

Publikacja: 18.04.2023 18:37

Wygrana AI wzbudziła ogromne kontrowersje i na nowo rozbudziła debatę na temat sztuki generowanej pr

Wygrana AI wzbudziła ogromne kontrowersje i na nowo rozbudziła debatę na temat sztuki generowanej przez sztuczną inteligencję i porównywanie jej z dziełem kreatywności ludzi

Foto: eldagsen.com

Po wygranej berliński artysta Boris Eldagsen napisał na blogu, że dziękuje za wybranie jego zdjęcia i uczynienie tego historycznym momentem, ponieważ jest to pierwszy obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję, który zwyciężył w prestiżowym międzynarodowym konkursie fotograficznym.

Wzbudziło to ogromne kontrowersje i na nowo rozbudziło debatę na temat sztuki generowanej przez sztuczną inteligencję i porównywanie jej z dziełem kreatywności ludzi. Boris Eldagsen, co prawda, odmówił przyjęcia nagrody konkursowej podkreślając, że sztuczna inteligencja i fotografia autorstwa ludzi nie powinny konkurować w tej samej kategorii. „AI to nie fotografia. Dlatego nie przyjmę nagrody” - napisał. Dlaczego zatem zgłosił sztukę AI do konkursu fotograficznego? „Zgłosiłem się jako bezczelna małpa, aby dowiedzieć się, czy konkursy są przygotowane na zgłoszenia prac generowanych przez algorytmy. Widać, że nie są” - dodał.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Technologie
„Ojciec chrzestny AI” zdradza, kto przetrwa. „Świetny moment, by zostać hydraulikiem”
Technologie
Do 2035 r. wszystko się zmieni. Rewolucja w nauce i technologii oczami twórcy ChatGPT
Technologie
Amerykański generał: Zbliża się era hiperwojny, a Zachód nie jest na nią gotowy
Technologie
Twórca ChatGPT ostrzega: AI zmieni rynek pracy. Znikną zawody, wrócą „ludzie od pomysłów”
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Technologie
Nauczyciel czy chatbot? AI rewolucją w szkole