Zespół naukowców z Uniwersytetu kalifornijskiego w San Diego (UCSD) opracował sposób na przeprogramowanie komórek, który pozwala na zatrzymanie naturalnego procesu starzenia. Badacze wykorzystali biologię syntetyczną, która jest połączeniem biologii molekularnej i inżynierii używanej do projektowania i tworzenia sztucznych systemów biologicznych wzorowanych na naturalnych, by zatrzymać naturalny proces starzenia się.

Czytaj więcej

Naukowcy twierdzą, że odkryli lek na długowieczność. Kluczem komórki zombie

Programując komórki do ciągłego przełączania się między dwiema ścieżkami starzenia, naukowcy byli w stanie uniemożliwić im pełne zaangażowanie się w naturalny proces niszczenia, co prawie podwoiło żywotność komórek. Zamiast starzenia się całej komórki naraz, proces starzenia był przełączany między różnymi fizycznymi częściami, przedłużając jej życie. Ten syntetyczny „przełącznik dwustabilny” oferuje potencjalny program leczenia, które może pewnego dnia wydłużyć ludzkie życie i zapewnić nam długowieczność. Naukowcy podkreślają jednak, że do stworzenia takiej terapii jest jeszcze długa droga.

Jednak już to, że udało się przedłużyć życie drożdży o 82 proc. jest ogromnym sukcesem. Naukowcy zapewniają, że ich odkrycie to początek projektowania sztucznych układów genetycznych, które będą w stanie przedłużyć życie bardziej złożonych organizmów. Teraz zespól z UCSD szykuje się do badań na ludzkich komórkach macierzystych.