Do testów, nie przez przypadek, wybrano papugi. Ptaki te – pod względem umiejętności zapamiętywania, czy podczas układania puzzli – osiągają nawet lepsze wyniki niż 6- i 7-letnie dzieci. Trzymane w klatkach w domach często nie mają odpowiedniej stymulacji, aby zaspokoić swoje wysokie potrzeby społeczne, poznawcze i emocjonalne.
Eksperci postanowili więc dać grupce 18 domowych papug odpowiednie narzędzie. Wyposażono je w tablety z aplikacją do rozmów wideo. Efekt był zaskakujący. Po krótkim przeszkoleniu zwierzęta potrafiły już samodzielnie obsługiwać aplikację i łączyć się z innymi papugami. Ewidentnie szukały kontaktu ze sobą, aby przebywać online w grupie. Badacze podają, że ptaki angażowały się zdalnie we wzajemne relacje, podobnie jak robią to na wolności, w tym wspólnie tańczyły i śpiewały. – Papugi mają wysokie potrzeby umysłowe, które nie zawsze są w odpowiednie sposób zaspokajane – powiedziała serwisowi NPR Jennifer Cunha z Northeastern University.
Czytaj więcej
Firma Neuralink miała doprowadzić do przełomu w medycynie i pomóc niewidomym czy sparaliżowanym. Jednak jej wniosek o badania kliniczne nad implantami mózgowymi został odrzucony
NPR informuje, że papugi dzwoniły do siebie nawzajem, inicjując połączenia wideo, sterując tabletem za pomocą dziobów. Co więcej, na obrazkach wybierały, z którym konkretnie ptakiem chcą „rozmawiać”. I nie był to jednorazowy wybryk. Z komunikacji wideo ptaki korzystały bowiem przez trzy miesiące trwania eksperymentu. Naukowcy doszli do wniosku, że technologia połączeń wideo jest więc w stanie naśladować niektóre elementy życia społecznego charakterystyczne dla życia w stadzie.