Reklama
Rozwiń

Chińczycy połączyli mózg z komputerem. Pionierskie doświadczenie

Naukowcom udało się zsynchronizować mózg małpy z komputerem i był to pierwszy tego typu eksperyment na świecie. Małpa była w stanie sterować za pomocą myśli ramieniem robota.

Publikacja: 07.05.2023 15:10

Sukces doświadczenia na małpach może oznaczać przełom w leczeniu ludzi

Sukces doświadczenia na małpach może oznaczać przełom w leczeniu ludzi

Foto: Stock Adobe

Chińskie media poinformowały, iż naukowcom udało się zsynchronizować mózg małpy z komputerem. – Sukces tego pionierskiego doświadczenia na zwierzętach to przełom. Ale to wciąż jak przejście od zera do jednego w stustopniowej skali. Przed nami długa droga – powiedział Ma Yongjie, neurochirurg z Xuanwu Hospital Capital University Medical, odnosząc się do potencjalnych prób na ludziach.

W założeniu doświadczenia, polegające na „tłumaczeniu” sygnałów płynących z mózgu na „polecenia” dla komputera, mają pomóc pacjentom z dysfunkcjami motorycznymi w interakcji z otoczeniem i poprawie jakości życia. Badacze z Chin pracują nad metodą „lekko inwazyjną”, która polega – mimo wszystko – na zabiegu chirurgicznym. Chodzi o umieszczenie elektroencefalografu (EEG) na ścianie naczyń mózgowych, co gwarantuje lepszą jakość „odczytywania” sygnałów mózgowych. Małpa z takim wszczepem była w stanie sterować za pomocą myśli ramieniem robota.

Czytaj więcej

Nie będzie chipów w mózgu? Cios w rewolucyjny projekt Elona Muska

Eksperyment opisuje „Beijing Daily” i podaje, że osiągnięty w laboratorium sukces to istny „skok naprzód” w rozwoju technologii EEG. Badacze nie mają wątpliwości, że stworzenie BCI zwiastuje również postęp w wielu technologiach. Na razie w zachodnim świecie jednak doświadczenia z udziałem ludzi są wykluczone – wszczepianie elektrod do mózgu mogłoby skutkować reakcją zapalną i odrzuceniem chipu. Co nie oznacza, iż podobne badania nie są prowadzone w Chinach. Serwis Interesting Engineering podaje, iż w 2020 r. tamtejsi naukowcy z powodzeniem wprowadzili do mózgu sparaliżowanego pacjenta dwie elektrody. 72-latek niesprawny od szyi w dół był w stanie kierować mechanicznym ramieniem.

Czytaj więcej

Maszyna może już czytać ludzkie myśli. Niezwykły eksperyment w Ameryce

Podobne badania prowadzi firma Neuralink Elona Muska. Jednak jej eksperymenty, które mają prowadzić do skonstruowania interfejsu mózg-komputer (BCI), utknęły w martwym punkcie. Wszystko przez odrzucenie przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) wniosku, jaki złożył startup Elona Muska.

Miliarder miał ambicję doprowadzić do przełomu w medycynie i pomóc niewidomym czy sparaliżowanym. FDA nie zgodziła się jednak na badania kliniczne nad implantami mózgowymi. Takich problemów z regulatorami nie mają jednak Chińczycy.

„Beijing Daily” wskazuje, że w przyszłości – dzięki BCI – ludzie mogą być w stanie sterować pojazdami lub wyświetlać myśli na ekranach komputerów. Ma Yongjie uważa jednak, iż to odległa perspektywa.

Technologie
Te technologie zdominują 2025 rok. Roboty i AI zaczną masowo zastępować ludzi
Technologie
Jakie technologie zdominują rok 2025? Spytaliśmy ekspertów
Technologie
Drony przejmują dostawy kurierskie. Chiny rozpoczynają światową ekspansję
Technologie
Akumulatory będą wreszcie tanie i z łatwo dostępnego materiału. Przełomowy wynalazek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku