Aktualizacja: 11.05.2025 14:49 Publikacja: 15.05.2023 15:56
Choroba Alzheimera spowodowana jest gromadzeniem się w strukturach mózgu toksycznego dla neuronów białka – beta-amyloidu
Foto: shutterstock
Odkrycie daje nadzieję na stworzenie leków na chorobę Alzheimera, która jest najbardziej rozpowszechnioną formą demencji. Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze odkryli, że blokując i dezaktywując wspomniany „przełącznik”, komórki odpornościowe były w stanie usunąć toksyczne białka, które gromadzą się w mózgu, zatykają połączenia neuronów i prowadzą do choroby Alzheimera.
Mikroglej – nieneuronalne komórki układu nerwowego, które odpowiadają za obronę mózgowia i rdzenia kręgowego przed infekcjami – jest zwykle uszkodzony u osób z tą chorobą, co sprawia, że nie są w stanie skutecznie usuwać toksycznych odpadów z komórek. Aby przywrócić im funkcję oczyszczania, naukowcy „wyłączyli” ich nieefektywny metabolizm. Mikroglej występuje we wszystkich częściach mózgu i w rdzeniu kręgowym, dlatego jego sprawne działanie jest tak istotne dla ludzkiego zdrowia.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Dynamiczny rozwój generatywnej sztucznej inteligencji może doprowadzić świat do energetycznego kryzysu. Wykorzys...
Zrozumienie „języka” zwierząt od wieków było jednym z marzeń ludzkości. Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji...
Chiny ostro wzięły się za urzeczywistnianie wizji dominacji na morzach i oceanach, a krokiem w tym kierunku ma b...
Elektryczne samochody nikogo już nie dziwią, pojawiają się pierwsze elektryczne samoloty, ale wielki statek pasa...
To, co dotąd było kulą u nogi rozwoju innowacji w Polsce, ma stać się świetnie działającym trybikiem – taki jest...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas