Rewolucyjny zabieg. Sparaliżowany Holender znów chodzi dzięki implantom w mózgu

40-letni mężczyzna, którego nogi zostały sparaliżowane w wypadku rowerowym 12 lat temu, może znowu chodzić dzięki implantom w mózgu i rdzeniu kręgowym. W ostatnich latach w tej dziedzinie nastąpił ogromny postęp.

Publikacja: 25.05.2023 11:54

Gert-Jan Oskam miał wypadek podczas wakacji w Chinach. Naukowcom udało się przywrócił komunikację mi

Gert-Jan Oskam miał wypadek podczas wakacji w Chinach. Naukowcom udało się przywrócił komunikację między mózgiem Oskama a rdzeniem kręgowym za pomocą mostka cyfrowego

Foto: EPFL

Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Nature”, interfejs mózg-kręgosłup (BSI) od roku pozwala Gert-Janowi Oskamowi stać, chodzić, wchodzić po schodach i przemierzać nierówny teren. Mężczyzna odzyskał nawet kontrolę nad nogami, gdy BSI jest wyłączone.

Gert-Jan Oskam miał wypadek podczas wakacji w Chinach. Liczył na to, że po powrocie do domu w Holandii lekarze będą w stanie mu pomóc chodzić, ale technologia nie była wtedy na to wystarczająco zaawansowana.

Profesor Jocelyne Bloch z Uniwersytetu w Lozannie, która jest neurochirurgiem i przeprowadziła delikatną operację wszczepienia implantów, podkreśliła, że system jest wciąż na etapie podstawowych badań i jeszcze wiele lat dzieli go od dostępności dla sparaliżowanych pacjentów.

Czytaj więcej

Ulepszanie mózgu. Sterowanie urządzeniami za pomocą myśli za mniej niż dekadę

Operację przywrócenia możliwości ruchu Oskamowi przeprowadzono w lipcu 2021 r. Prof. Bloch wycięła dwa okrągłe otwory po obu stronach czaszki o średnicy 5 cm, powyżej obszarów mózgu odpowiedzialnych za kontrolowanie ruchu. Następnie włożyła dwa implanty w kształcie dysku, które bezprzewodowo przesyłają sygnały mózgowe – intencje Gerta-Jana – do dwóch czujników przymocowanych do hełmu na jego głowie. Szwajcarski zespół opracował algorytm, który tłumaczy te sygnały na instrukcje poruszania mięśniami nóg i stóp za pomocą drugiego implantu wszczepionego wokół rdzenia kręgowego, który prof. Bloch misternie przyczepiła do zakończeń nerwowych związanych z chodzeniem – informuje BBC.

Kierownikiem programu, w którym uczestniczy Oskam jest profesor Grégoire Courtine, neurolog ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii. W 2018 roku zespół Courtine odkrył, że nowoczesna technologia może pomóc w stymulacji dolnego odcinka kręgosłupa i pomóc ludziom z urazami rdzenia kręgowego ponownie chodzić.

Naukowcom udało się przywrócił komunikację między mózgiem Oskama a rdzeniem kręgowym za pomocą mostka cyfrowego. Mężczyzna uczestniczył w 40 sesjach neurorehabilitacji i jest teraz w stanie przejść co najmniej 100 metrów, w zależności od dnia.

- Uchwyciliśmy myśli Gert-Jana Oskama i przełożyliśmy je na stymulację rdzenia kręgowego w celu przywrócenia dobrowolnego ruchu – powiedział Courtine.

Szwajcarscy naukowcy zapowiedzieli, że kolejnym etapem ich badania będzie miniaturyzacja sprzętu potrzebnego do uruchomienia interfejsu. Obecnie mężczyzna nosi go w plecaku. Naukowcy pracują również nad sprawdzeniem, czy podobne urządzenia mogą przywrócić ruchy ręki.

W ostatnich dziesięcioleciach nastąpił szereg postępów w leczeniu urazów rdzenia kręgowego. Badanie opublikowane w magazynie „Nature” w lutym wykazało, że ukierunkowane impulsy elektryczne dostarczane do rdzenia kręgowego mogą pomóc poprawić ruch ręki i dłoni u osób po udarze.

Technologie
Ten test krwi wykrywa już 50 nowotworów. Sukces naukowców z Oxfordu
Technologie
Chipy i implanty mózgowe coraz bliżej. Spółka Muska warta już miliardy
Technologie
Następcy concorde’a już grzeją silniki. W godzinę do Nowego Jorku
Technologie
Jak „wytresować” bota? Polskie firmy sięgają po ChatGPT i zyskują
Technologie
Jutro przyjmie i zbada was doktor bot. Sztuczna inteligencja zmienia medycynę