Reklama
Rozwiń

Amerykanie szczepią kondory i sępy. Bezprecedensowy eksperyment

USA po raz pierwszy zaszczepią ptaki przeciwko zjadliwej ptasiej grypie. I to nie byle jakie. Chodzi o ratowanie zagrożonych wyginięciem kondorów kalifornijskich, największych ptaków w Ameryce Północnej.

Publikacja: 30.05.2023 11:35

Gatunek otarł się o wyginięcie w 1987 roku: w tym czasie pozostało tylko 27 dzikich kondorów kalifor

Gatunek otarł się o wyginięcie w 1987 roku: w tym czasie pozostało tylko 27 dzikich kondorów kalifornijskich

Foto: Joseph Brandt/USFWS, Wikimedia Commons

Zezwolenie pojawia się, gdy szczep H5N1 ptasiej grypy rozprzestrzenił się na bezprecedensową liczbę krajów, trwał dłużej niż typowa epidemia i zabił setki milionów ptaków, a także wiele ssaków na całym świecie. Niektóre kraje już szczepią ptaki, w tym stada komercyjne, przeciwko ptasiej grypie. Powaga epidemii skłania niektóre narody, które się wahały, w tym Stany Zjednoczone, do pójścia w ich ślady – pisze „Nature”.

Decyzja o szczepieniu kondorów kalifornijskich, ściśle monitorowanego gatunku, nie oznacza, że władze planują szczepić stada drobiu w kraju. Mimo to naukowcy będą obserwować, jak przebiega kampania szczepień, z myślą o szerszym podawaniu szczepionek.

- H5N1 zabijał ptaki wcześniej, ale nigdy w takim stopniu, jaki widzimy teraz w Ameryce Północnej i Europie - mówi Samantha Gibbs, weterynarz dzikich zwierząt w FWS, która specjalizuje się w ptasiej grypie.

H5N1 może zarażać ludzi, ale przypadki są rzadkie i zazwyczaj wiążą się z bliskim kontaktem z zakażonym drobiem. Do tej pory nie wystąpiły żadne udokumentowane przypadki przenoszenia tego szczepu wirusa z człowieka na człowieka, ale naukowcy obawiają się, że przy większej liczbie możliwości zarażenia ssaków wirus może ostatecznie rozwinąć zdolność do rozprzestrzeniania się wśród ludzi.

Czytaj więcej

Szczepionka na raka skóry. Przełom w leczeniu czerniaka

Dostępnych jest kilka szczepionek przeciwko H5N1, ale podawanie szczepionki ptakom od dawna budzi kontrowersje wśród naukowców i rolników. Producenci drobiu martwią się kosztami i trudnościami w szczepieniu milionów ptaków.

Do czasu wybuchu epidemii władze USA twierdziły, że ścisłe protokoły bezpieczeństwa biologicznego, takie jak ulepszone procedury dezynfekcji dla pracowników rolnych lub zarządców dzikiej przyrody oraz ubój zakażonych ptaków, były wystarczające, aby złagodzić najgorsze skutki. Wysoka śmiertelność obecnego szczepu H5N1 w przypadku kondora kalifornijskiego, który jest największym ptakiem w Ameryce Północnej, zmusiła urzędników służby zdrowia do ponownej oceny tego podejścia.

Gatunek otarł się o wyginięcie w 1987 roku: w tym czasie pozostało tylko 27 dzikich kondorów, więc urzędnicy amerykańscy złapali je, wyhodowali w niewoli i wypuścili z powrotem na wolność. Dziś ptaki pozostają jednym z najrzadszych gatunków ptaków na świecie: w ubiegłym roku było 537 kondorów, a 63 proc. z nich żyło na wolności – podaje „Nature”.

Do tej pory w tym roku urzędnicy znaleźli 21 martwych kondorów, z których 15 miało pozytywny wynik testu.

Zaszczepienie tych ptaków jest „doskonałym” zastosowaniem szczepionki, mówi Karen Grogan, kliniczny weterynarz drobiu na University of Georgia. Ale nie jest jasne, czy będzie skuteczny w kondorach, ponieważ został dopuszczony do stosowania u kurcząt. - Nawet między kurami i indykami, które są częścią tej samej rodziny ptaków szczepienie może być skuteczne w jednym przypadku, ale nie w drugim - mówi.

Przed tygodniem naukowcy podali szczepionkę 20 czarnym sępom (Coragyps atratus), które są częścią tej samej rodziny co kondory, ale nie są zagrożone, aby przetestować bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki.

Technologie
Te technologie zdominują 2025 rok. Roboty i AI zaczną masowo zastępować ludzi
Technologie
Jakie technologie zdominują rok 2025? Spytaliśmy ekspertów
Technologie
Drony przejmują dostawy kurierskie. Chiny rozpoczynają światową ekspansję
Technologie
Akumulatory będą wreszcie tanie i z łatwo dostępnego materiału. Przełomowy wynalazek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku