Aktualizacja: 04.04.2025 00:42 Publikacja: 19.06.2023 10:19
Naukowcy IBM odnotowali duży postęp w budowie komputerów kwantowych
Foto: shutterstock
Cztery lata temu fizycy z Google’a twierdzili, że ich komputer kwantowy może przewyższyć klasyczne maszyny, choć tylko w niszowych obliczeniach bez praktycznych zastosowań. Teraz ich odpowiednicy w IBM twierdzą, że mają dowody na to, że komputery kwantowe wkrótce pokonają te zwykłe w użytecznych zadaniach, takich jak obliczanie właściwości materiałów lub interakcje cząstek elementarnych – pisze „Nature”.
W opisanym w magazynie eksperymencie naukowcy symulowali zachowanie materiału magnetycznego na procesorze kwantowym IBM Eagle. Co najważniejsze, udało im się obejść tzw. szum kwantowy – główną przeszkodę dla tej technologii, ponieważ wprowadza błędy w obliczeniach – aby uzyskać wiarygodne wyniki.
Należąca do Google spółka specjalizująca się w sztucznej inteligencji opublikowała 145-stronicowy dokument na te...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Rozwijane przez firmę Neuralink chipy mózgowe, które mają pomóc odzyskać wzrok, jeszcze w tym roku zostaną wszcz...
Naukowcy z niderlandzkiego QuTech stworzyli niezwykle precyzyjne bramki kwantowe. W odróżnieniu od dotychczas st...
Systemy AI zaprojektowane do przewidywania prawdopodobieństwa śmierci hospitalizowanego pacjenta w dużej mierze...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Technologie, które dotąd zarezerwowane były głównie dla najbardziej zaawansowanych myśliwców bojowych, trafią do...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas