Reklama
Rozwiń

Rosja szykuje „śpiące drony”, które można na długo ukryć przed atakiem

Nowy rosyjski dron może tkwić w hibernacji przez długi czas przed atakiem na wyznaczone cele. Chodzi o to, by zaskoczyć przeciwnika i zapobiec wykryciu przez obronne systemy elektroniczne.

Publikacja: 01.08.2023 17:20

Pierwszy zestrzelony przez Ukraińców irański dron Shahed

Pierwszy zestrzelony przez Ukraińców irański dron Shahed

Foto: Foto: war-evidence.mkip.gov.ua

Dron Joker FPV należy do kategorii tzw. amunicji krążącej i jest już produkowany, aby pomóc w wojnie z Ukrainą, która coraz częściej wykorzystuje bezzałogowe urządzenia, nawet do ataków na Moskwę. Z kolei Rosjanie ostatnio uderzają bezzałogowcami w porty Ukrainy, najczęściej wykorzystując dość prymitywne i dość łatwe do zestrzelenia irańskie drony Shahed-136.

Czytaj więcej

Masa tekturowych dronów z Australii uderzy w Rosjan. Są odporne na zakłócenia

Teraz Rosja szykuje nową broń. - Narzędzie do hibernacji dronów FPV linii Joker i jej topowego modelu Ultimatum zostało opracowane i wdrożone w Centralnym Biurze Projektowym - powiedział agencji TASS Dmitrij Kuzyakin, dyrektor generalny rosyjskiego Centrum Zintegrowanych Rozwiązań Bezzałogowych. - Dron z hibernatorem może zająć pozycję do ataku i dosłownie przejść w stan hibernacji na kilka tygodni. Nie jest wtedy widoczny.

Rosyjskie drony uderzą w kilka sekund

Jak pisze Popular Mechanics, Joker został zaprojektowany do umieszczenia na wysokich konstrukcjach, takich jak dachy budynków i tam ma czekać na odpowiedni moment do ataku. Ponieważ jest umieszczony blisko pola bitwy, czas potrzebny na trafienie celu skraca się do zaledwie kilku sekund. Brakuje wtedy czasu na zestrzelenie przez zaskoczonego przeciwnika. - Jeden pilot FPV może umieścić, a następnie obudzić i sekwencyjnie użyć do 15 dronów – twierdzi Kuzyakin.

Czytaj więcej

To już desperacja. Rosyjska armia masowo skupuje cywilne drony

Rosja wypuściła roje dronów Shahed-136, które kupuje w Iranie, bo sama ma problemy z produkcją amunicji krążącej z powodu zachodnich sankcji. Wykorzystuje też drony Orlan-10 do zwiadu i zakłócania ukraińskiej łączności. Orlan jest produkowany przez firmę z Sankt Petersburga.

Z kolei Ukraina walczyła z tureckimi dronami Bayraktar TB2, które na początku konfliktu były zmorą rosyjskich czołgów i transporterów opancerzonych. Wykorzystuje też dostarczone przez USA urządzenia Switchblade 300, które są wystarczająco małe, aby zmieścić się w plecaku. Dysponuje wieloma typami bezzałogowców, nawet miniaturowymi Black Hornet, które produkuje do celów zwiadowczych amerykańska firma Teledyne FLIR.

Ukraina używa dronów także do uderzenia w głąb terytorium Rosji. Kilka ukraińskich maszyn uderzyło w ostatnich dniach w budynki biurowe w Moskwie. Rosja ma swoją wersję wydarzeń: „Udaremniono próbę kijowskiego reżimu przeprowadzenia ataku terrorystycznego przy użyciu dwóch bezzałogowych statków powietrznych na obiekty na terytorium Moskwy”.

Technologie
Te technologie zdominują 2025 rok. Roboty i AI zaczną masowo zastępować ludzi
Technologie
Jakie technologie zdominują rok 2025? Spytaliśmy ekspertów
Technologie
Drony przejmują dostawy kurierskie. Chiny rozpoczynają światową ekspansję
Technologie
Akumulatory będą wreszcie tanie i z łatwo dostępnego materiału. Przełomowy wynalazek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku