Morskie drony za 250 tys. dol. uszkodziły rosyjski okręt desantowy i tankowiec

Dwie ukraińskie bezzałogowe łodzie przeprowadziły atak na rosyjską bazę marynarki wojennej w pobliżu czarnomorskiego portu Noworosyjsk. Kolejnego dnia zaatakowany został tankowiec. Jak działa ta tania i efektywna broń? Czy zmieni wojnę na morzu?

Aktualizacja: 05.08.2023 11:18 Publikacja: 05.08.2023 11:17

Atak na „Olenegorskij Gorniak” może zwiastować nową erę w wojnie na morzu

Atak na „Olenegorskij Gorniak” może zwiastować nową erę w wojnie na morzu

Foto: Twitter

Choć Moskwa twierdzi, że udaremniła dwa ataki na swoje okręty wojenne, amatorskie zdjęcia oraz film z jednej z bezzałogowych łodzi szybko zadały temu kłam. Opublikowane w mediach społecznościowych nagranie pokazuje uszkodzony okręt desantowy „Olenegorskij Gorniak”. „Siły Zbrojne Ukrainy przy użyciu dwóch bezzałogowych łodzi morskich podjęły próbę ataku na bazę morską w Noworosyjsku” – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony, cytowane przez agencję Reutera. Następnego dnia morski dron trafił w Cieśninie Kerczeńskiej płynący z Turcji tankowiec, poważnie go uszkadzając.

To pokazuje, że na arenę walk na morzu wkracza nowa technologia. Podczas gdy drony powietrzne są wykorzystywane zarówno przez Ukrainę jak i Rosję od początku wojny, teraz na Morzu Czarnym pojawiły się zupełnie nowe bezzzałogowce w postaci wypchanych ładunkiem wybuchowym autonomicznych lub sterowanych przez operatora łodzi morskich. W przeciwieństwie do dronów przemieszczających się w powietrzu, te działają na powierzchni wody lub pod nią. Istnieje wiele terminów używanych do ich opisania, w tym łodzie bezzałogowe, drony morskie i statki nawodne bez załogi (USV) – pisze BBC.

Czytaj więcej

Rosja szykuje „śpiące drony”, które można na długo ukryć przed atakiem

Występują we wszystkich kształtach i rozmiarach i są wykorzystywane do różnych zadań, w tym do monitorowania środowiska. Drony te mogą być również wykorzystywane do celów wojskowych - takich jak oczyszczanie akwenów morskich z min, obserwacja lub ataki taktyczne, na przykład detonowanie ładunków wybuchowych w pobliżu celów, takich jak statki wroga. BBC informuje, że od początku wojny sfotografowano wiele tego typu statków bezzałogowych, w tym jeden, który podobno został wyrzucony na brzeg okupowanego przez Rosję Krymu.

Ile kosztuje morski dron?

Morskie drony są zazwyczaj bardzo dobrze wyposażone: mają wbudowane materiały wybuchowe i kamery, które przekazują obrazy osobie, która je kontroluje. Cele dalekiego zasięgu są zazwyczaj wstępnie zaprogramowane, a po wystrzeleniu drony są zdalnie kierowane przez człowieka, który nadzoruje jego trasę. Niektóre ukraińskie statki bezzałogowe zostały zbudowane dzięki kampaniom crowdfundingowym. Zwykle są one wykonane z „gotowych” komponentów wykorzystywanych do użytku komercyjnego, a nie wojskowego.

Rosyjskie media oraz blogerzy twierdzą, że także Rosja użyła statków bezzałogowych, m.in. w ataku na port w Odessie. Jednak według BBC nie ma żadnych dowodów na poparcie tej tezy.

Czytaj więcej

Chińskie wojsko łączy drony i roboty. To może być zabójcza mieszanka

Nie wiadomo, ile dronów morskich posiadają obie strony tej wojny. Nie jest również jasne, ile kosztują, ale jeden dron przedstawiony przez ukraiński rząd kosztuje około 250 tys. dol. (około 1 mln złotych), co oznacza, że są tańsze niż większość pocisków dalekiego zasięgu.

Statki bezzałogowe mają też tę zaletę, że mogą być również szybko rozmieszczone i bez potrzeby posiadania w pełni wyszkolonej załogi.

Łodzie bezzałogowe przeciwko Rosji

Brytyjska telewizja BBC twierdzi, że Ukraina przeprowadziła prawdopodobnie co najmniej 10 ataków za pomocą łodzi bezzałogowych – wycelowanych w okręty, rosyjską bazę morską w Sewastopolu i ostatnio w port w Noworosyjsku. Dziennikarze BBC twierdzą, że analizę oparli na komunikatach władz rosyjskich i ukraińskich oraz doniesieniach lokalnych mediów. Z kolei ukraińskie źródła obrony poinformowały CNN, że drony morskie zostały również użyte w lipcowym ataku na most Kerczeński. Niektóre ataki miały miejsce dość daleko od ukraińskich wybrzeży. W maju pojawił się materiał filmowy pokazujący drony zbliżające się do rosyjskiego statku wywiadowczego o nazwie Iwan Churs, ale nie jest jasne, czy statek został uszkodzony. Rosja twierdzi, że incydent miał miejsce 90 mil (140 km) na północ od cieśniny Bosfor w Turcji – około 120 mil (193 km) od ukraińskiego wybrzeża. Sugeruje to, że te drony mogą potencjalnie docierać na duże odległości.

Jaka jest korzyć z użycia dronów morskich

Wykorzystanie dronów morskich przez Ukrainę, przy stosunkowo niskich kosztach, wyznacza nową erę w wojnie morskiej. Zdaniem niektórych analityków, taktyka ta stwarza rosnące ryzyko dla Rosji. W porównaniu z okrętami wojennymi drony są trudniejsze do wykrycia na radarze, ponieważ poruszają się nisko pod powierzchnią wody i wytwarzają znacznie mniej hałasu. Chociaż Ukraina nie ma pokaźnej marynarki wojennej, jej drony naziemne powstrzymały Rosję przed przejęciem pełnej kontroli nad Morzem Czarnym, mówi Katarzyna Zysk, profesor Norweskiego Instytutu Studiów Obronnych. Atak na rosyjską bazę marynarki wojennej w Sewastopolu w październiku 2022 roku był pierwszym w historii, w którym użyto zarówno dronów morskich, jak i powietrznych.

Czytaj więcej

Superciche okręty zdominują oceany. Rewolucyjny napęd bez śrub

Według GeoConfirmed, organizacji analizującej zdjęcia satelitarne i inne obrazy open source, podczas ataku uszkodzone zostały co najmniej trzy rosyjskie statki. Od tego czasu Rosja znacznie wzmocniła obronę wokół bazy – pisze BBC.

Jednak statki bezzałogowe mają także wady. Czujniki pokładowe mogą mieć wąskie pole widzenia, co utrudnia śledzenie ruchomych celów bez dokładnych danych o lokalizacji lub wykrywanie zakamuflowanych statków. Kolejnym problemem może być przesyłanie danych do operatora drona. Jeśli zostanie zakłócona komunikacja misja drona może okazać się niewykonalna.

Jednak zdaniem analityków sukcesy dronów morskich w starciu z rosyjska marynarka są na tyle obiecujące, że mogą być inspiracja dla sił zbrojnych innych krajów.

Choć Moskwa twierdzi, że udaremniła dwa ataki na swoje okręty wojenne, amatorskie zdjęcia oraz film z jednej z bezzałogowych łodzi szybko zadały temu kłam. Opublikowane w mediach społecznościowych nagranie pokazuje uszkodzony okręt desantowy „Olenegorskij Gorniak”. „Siły Zbrojne Ukrainy przy użyciu dwóch bezzałogowych łodzi morskich podjęły próbę ataku na bazę morską w Noworosyjsku” – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony, cytowane przez agencję Reutera. Następnego dnia morski dron trafił w Cieśninie Kerczeńskiej płynący z Turcji tankowiec, poważnie go uszkadzając.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Powstała przełomowa bateria wodna. Może odesłać akumulatory litowe na emeryturę
Technologie
Nadlatują myśliwce szóstej generacji. Nie tylko USA zyskają niezwykłe możliwości
Materiał partnera
Konieczna współpraca między IT i biznesem
Technologie
Dowiedziała się, że reklamuje spray na owady. Znana dziennikarka oszukana z pomocą AI
Technologie
Naukowcy stworzyli owady-cyborgi. Karaczany pomogą ludziom
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej