Aktualizacja: 16.02.2025 14:57 Publikacja: 21.08.2023 12:17
Ukraińcy prowadzą ofensywę na co najmniej trzech kierunkach
Ukraińcy prowadzą ofensywę na co najmniej trzech kierunkach, ale ich poważnym probemem są pola minowe
Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy
Jak podaje Reuters, innowacja ta jest już używana w warunkach bojowych za naszą wschodnią granicą. W „pajęczych butach” poruszają się saperzy 128. Zakarpackiej Górskiej Brygady Szturmowej. To odpowiedź na działania Rosjan, którzy – aby utrudnić ukraińskie ataki na fortyfikacje na południu kraju, zaminowali sporą część obszaru walk.
Konstrukcja tego rozwiązania sprawia, że w razie detonacji miny poziom stopy znajduje się znacznie wyżej nad powierzchnią ziemi, co minimalizuje ryzyko utraty życia w porównaniu do sytuacji, gdy żołnierz stanąłby bezpośrednio na ładunku wybuchowym. Jak wskazuje serwis Popular Mechanics, energia wybuchu znacznie się zmniejsza, uchodząc na boki. Ponadto „pajęcze odnóża” rozkładają nacisk ciężaru użytkownika, a tym samym ograniczają możliwość inicjacji eksplozji.
Powstał nowatorski materiał łączący właściwości ciał stałych i cieczy. Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technicznego Caltech są przekonani, że zrewolucjonizuje on przyszłość robotyki i sztucznej inteligencji.
Możliwość wykonywania skomplikowanych misji przy użyciu floty samolotów i dronów to przyszłość pola walki. I to niezbyt odległa. Takie rozwiązanie rozwija właśnie Lockheed Martin.
Placówka ta, umiejscowiona w Szanghaju, w początkowej fazie ma pomieścić ponad 100 robotów jednocześnie. Chińczycy liczą, że taki projekt szkolenia obniży koszty związane z rozwojem technologii „ucieleśnionej inteligencji”, w której Państwo Środka chce być numerem 1.
World Games to tzw. wielosportowe wydarzenie, mające być swoistą alternatywą dla igrzysk olimpijskich, które z roku na rok zyskuje na popularności. Wezmą w nim udział także człekokształtne maszyny.
Sam Altman, szef Open AI, zainwestował w start-up Retro Biosciences. Firma pracującą nad wydłużeniem ludzkiego życia i szukająca leku na Alzheimera, pozyskała miliard dolarów finansowania. Przełomowe rozwiązania mają się pojawić w tej dekadzie.
Po niemieckim koncernie Rheinmetall, także francuski Thales otworzy fabrykę na Ukrainie. Będzie produkować sprzęt wojskowy z najwyższej technologicznej półki.
Swoimi ostatnimi działaniami prezydent USA Donald Trump „chce zmusić Europę do podjęcia takich działań, które bardzo nasz kontynent wzmocnią” – uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Czy w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej nadzwyczajny szczyt Europejczyków powinien się odbywać w Paryżu? To jedno z pytań, które się pojawiają po burzy wywołanej przez Amerykanów.
Rakieta wielokrotnego użytku Amur-LNG ma latać więcej razy niż Falcon 9 firmy SpaceX. „Udowodnijcie to” – skomentował Elon Musk.
Europejscy liderzy spotkają się w przyszłym tygodniu na nadzwyczajnym szczycie poświęconym wojnie na Ukrainie. Spotkanie to jest odpowiedzią na obawy, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy pokojowe z Rosją, które mogą wykluczyć Europę z procesu decyzyjnego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Departament Stanu USA oraz MSZ Rosji wydały komunikaty w sprawie rozmowy Marco Rubio z Siergiejem Ławrowem, która dotyczyła znalezienia rozwiązania w sprawie wojny w Ukrainie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas