Wraz z dynamicznym rozwojem technologii wspieranych przez zaawansowane algorytmy rośnie wśród ludzi strach o miejsca pracy. Eksperci zwracają uwagę, że to problem, gdyż podobne obiekcje występują nawet w przedsiębiorstwach, które na co dzień zajmują się nowymi technologiami. – Na dziś zarządzanie obawami pracowników sektora przed AI, jest – moim zdaniem – jednym z najistotniejszych aspektów – zaznacza Mateusz Cygan, prezes i product designer w Memory Squared.
Jak tłumaczy, zawody od lat ewoluują i trzeba mieć świadomość zmian. – Kluczowe jest zrozumienie i wykorzystanie potencjału, czyli tego, jak sztuczna inteligencja może nam pomóc w realizacji naszych codziennych zawodowych obowiązków. Tymczasem coraz częściej mówi się, że sztuczna inteligencja zabierze nam pracę – dodaje. I przytacza wyniki międzynarodowego raportu firmy Ipsos „Global Views on A.I. 2023”.
Czytaj więcej
Na Zachodzie już prawie dziewięć na dziesięć firm, a w Polsce co piąta wykorzystuje narzędzia AI w procesie rekrutacji pracowników.
Badanie, które objęło mieszkańców 31 państw, w tym m.in. Polski, wskazuje, iż 59 proc. respondentów z naszego kraju spodziewa się, że w najbliższej przyszłości AI spowoduje poważne zmiany w ich życiu. Ponad połowa (52 proc.) jest natomiast zdania, że rozwój zaawansowanych algorytmów zmieni sposób wykonywania ich obecnej pracy. Tylko 30 proc. polskich respondentów liczy, że ten wpływ będzie pozytywny, a technologia AI ułatwi nam pracę.
Jakie zawody przetrwają?
Jakie branże w Polsce uznaje się zatem za odporne w dobie postępującego rozwoju tej technologii? Odpowiedź na to pytanie daje najnowszy raport ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”, gdzie niemal co drugi ankietowany wskazuje na branżę IT. Innymi bezpiecznymi – zdaniem polskich pracowników – profesjami są te z kategorii profesjonalnych usług (30 proc.) oraz finansów i nieruchomości (25 proc.). Za zawody najmniej odporne na wyzwania przyszłości uznają zaś te związane z sektorem publicznym i hotelarstwem (po 9 proc.).