Biznesmen Bryan Johnson wydaje około 2 mln dolarów rocznie, próbując sprawić, by jego 45-letnie ciało wyglądało i funkcjonowało tak, jakby znów miało 18 lat. Zatrudnia ponad 30 lekarzy i ekspertów w dziedzinie opieki zdrowotnej, którzy śledzą każdą funkcję jego organizmu. Dziennie przyjmuje ponad 110 witamin. Monitoruje czystość wszystkiego, co je. Pogoń za wiecznym życiem uczynił swoją pełnoetatową pracą – pisze portal Popular Mechanics. Tworzy też szczegółowy raport tego, co robi i co mu pomaga, tak by umożliwić innym ludziom zachowanie młodości dłużej – jeśli oczywiście mają wystarczająco duże zasoby, aby powtórzyć jego skomplikowane i kosztowne zabiegi.
Johnson jest tylko jednym z wielu niezwykle bogatych ludzi, którzy wydają miliardy, aby zapobiec starzeniu się. Jednak na drodze do wiecznej młodości mogą napotkać poważną przeszkodę: prawa fizyki.
Czytaj więcej
Saudyjska rodzina królewska chce dokonać niemożliwego – zahamować proces starzenia się ludzi. To może być przełomowy moment w walce o dłuższe życie.
Dlaczego się w ogóle starzejemy? Istnieje kilka możliwych powodów. Argument ewolucyjny głosi, że każde pokolenie stworzeń – ludzi, zwierząt czy roślin – musi się zestarzeć i umrzeć, aby zrobić miejsce nowemu pokoleniu. W takim przypadku fakt, że nasze ciała przestają się w pewnym momencie regenerować, nie jest wadą konstrukcyjną, ale wrodzoną cechą.
Dlaczego się starzejemy?
Istnieje też teoria starzenia się wyjaśniająca to zjawisko „zużywaniem się”. W naszych organizmach istnieją różne „maszyny molekularne”, które robią wszystko, od replikacji komórek po przemieszczanie składników odżywczych tam, gdzie powinny się znajdować w naszym organizmie - wyjaśnia biofizyk i ekspert w dziedzinie nanomechaniki Peter Hoffmann w artykule dla magazynu „Nautilus”. „Kiedy te maszyny wykonują swoją pracę, są otoczone tysiącami cząsteczek wody, które losowo zderzają się z nimi bilion razy na sekundę. To właśnie fizycy eufemistycznie nazywają „ruchem termicznym”. Bardziej trafny byłby gwałtowny chaos termiczny” – pisze. „Dlaczego druga zasada termodynamiki jest prawdopodobną przyczyną starzenia się? Reguluje zachowanie wszystkich cząsteczek; może wyjaśnić ostateczną przyczynę wszystkich innych teorii starzenia” – pisze Hoffman.