Nowoczesne wykrywacze i psy tropiące. Europa walczy z plagą pluskiew

Pluskwy stały się ogromnym problemem nie tylko w Paryżu, ale także w Wielkiej Brytanii. Do walki z tymi owadami zaprzęgane są najnowocześniejsze technologie i najstarszy przyjaciel człowieka.

Publikacja: 17.10.2023 13:14

Dotkliwe przypadki pogryzień przez te błyskawicznie rozmnażające się owady zmusiły hotelarzy do szuk

Dotkliwe przypadki pogryzień przez te błyskawicznie rozmnażające się owady zmusiły hotelarzy do szukania sposobów na wczesne wykrywanie przypadków zapluskwienia

Foto: Adobe Stock

W drugim kwartale 2023 roku brytyjska firma Rentokil odnotowała o 65 proc. więcej przypadków pluskiew niż rok wcześniej. Problemy z tymi żywiącymi się krwią owadami są na tyle duże, że rada miasta Luton wydała wytyczne dla lokalnych mieszkańców na temat tego, jak postępować w przypadku pojawienia się pluskiew w domach.

Pluskwy atakują hotele

O pladze pluskiew w europejskich miastach zrobiło się głośno, gdy okazało się, że problem narasta w szykującym się do Igrzysk w Paryżu. Dotkliwe przypadki pogryzień przez te błyskawicznie rozmnażające się owady zmusiły hotelarzy do szukania sposobów na wczesne wykrywanie przypadków zapluskwienia. Pluskwy łatwo bowiem przenieść na ubraniach, a dorosła samica może w ciągu kilku miesięcy złożyć 400 jaj. Wystarczy jedna pluskwa, by problem dosłownie rozpełzł się po całym budynku.

Czytaj więcej

Francja, szykując się na olimpiadę, wypowiada wojnę pluskwom

We wczesnym wykrywaniu tych owadów pomaga technologia. Brytyjski start-up Spotta skonstruował urządzenie, które umieszczone między materacem a ramą łóżka jest w stanie wykrywać pluskwy. Zasada działania jest prosta – urządzenie emituje feromony przyciągające owady, a po złapaniu pluskwy robi zdjęcie i wysyła powiadomienie do bazy danych. Zgłoszenie weryfikowane jest przez człowieka wspartego sztuczną inteligencją i po potwierdzeniu powiadamiana jest odpowiednia osoba (w przypadku hoteli – najczęściej menedżer hotelu).

Jak wykryć pluskwy

Wczesne wykrycie umożliwia podjęcie działań mających na celu dezynsekcję – z pluskwami można radzić sobie np. środkami chemicznymi.

Podobne do brytyjskiego start-upu urządzenie produkuje też fińska firma Valpas, której produkty pilnują, by pluskwy nie pojawiły się w wielu luksusowych hotelach w Europie. Obie firmy konkurują jednak z "technologią" znacznie starszą.

Do wykrywania pluskiew można zaprząc bowiem także psy. Wyszkolenie psów tropiących zajmuje około pół roku, ale ich skuteczność jest bardzo wysoka i nie są narażone na rozładowanie baterii. Jednak samo sprawdzenie każdego pokoju przez psa zajmuje dużo czasu, choć można to skrócić wykorzystując próbki powietrza z pokoi hotelowych, które następnie badają psy i dopiero przy podejrzeniu badane jest konkretne pomieszczenie.

- Psy wykrywają obecność pluskiew na długo przed tym, zanim człowiek będzie w stanie dostrzec jakiekolwiek znaki ostrzegawcze – powiedział BBC Paul Blackhurst, dyrektor w Rentokil Pest Control.

Zwyżka liczby przypadków zapluskwienia wynika też z faktu, że w czasie pandemii odbywano mniej podróży, a pluskwy podróżują razem z ludźmi. 

W drugim kwartale 2023 roku brytyjska firma Rentokil odnotowała o 65 proc. więcej przypadków pluskiew niż rok wcześniej. Problemy z tymi żywiącymi się krwią owadami są na tyle duże, że rada miasta Luton wydała wytyczne dla lokalnych mieszkańców na temat tego, jak postępować w przypadku pojawienia się pluskiew w domach.

Pluskwy atakują hotele

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Prymitywna broń ze starożytności sieje spustoszenie wśród Rosjan. Drony kończą dzieło
Technologie
Sztuczna inteligencja lubi kłamać. Bolesne wpadki firm
Technologie
Dwunożne roboty podbijają świat. Wiadomo już, kiedy dorównają człowiekowi
Technologie
Powstała przełomowa bateria wodna. Może odesłać akumulatory litowe na emeryturę
Technologie
Nadlatują myśliwce szóstej generacji. Nie tylko USA zyskają niezwykłe możliwości