Elon Musk ujawnił nowego humanoida i cenę. Takich robotów mają być miliardy

Miliarder dopiero co ogłosił premierę terenowej odsłony Tesli, czyli Cybertrucka, a już światu dostarcza kolejnej innowacji. Tym razem zaprezentował nowego Tesla Bota, inteligentnej, dwunożnej maszyny asystującej ludziom i zastępującej ich w pracy.

Publikacja: 13.12.2023 11:26

Czas na włąsnego kucharza? Optimus sprawnie, acz delikatnie chwyta jajko i przekłada je bezpiecznie

Czas na włąsnego kucharza? Optimus sprawnie, acz delikatnie chwyta jajko i przekłada je bezpiecznie z ręki do ręki

Foto: Tesla, X

Ten humanoid to druga generacja robota, którego Elon Musk pokazywał po raz pierwszy w 2021 r. Tym razem poruszająca się na dwóch nogach, wyglądem przypominająca człowieka maszyna, jest jednak mocno zmodyfikowana.

Robotnik, asystent, opiekun

Optimus Gen 2, bo tak nazywa się humanoid, jest sprawniejszy niż poprzednik (Gen 1 prezentowany był na początku br.) – porusza się szybciej (przyspieszył o 30 proc., choć trudno nazwać go demonem prędkości), jest lżejszy (o 10 kg), a także znacznie lepiej balansuje, by utrzymać równowagę (wyposażono go w siłowniki zaprojektowane przez Teslę oraz liczne czujniki). Poprawiono działanie jego dłoni – na filmie, który Musk zamieścił na platformie X, widać jak Optimus sprawnie, acz delikatnie chwyta jajko i przekłada je bezpiecznie z ręki do ręki. Jednocześnie robot przystosowany jest do noszenia ciężarów.

Czytaj więcej

Humanoidy są już bardzo blisko. Te projekty zmienią świat

Nie wiadomo do jakich zadań miałyby być wykorzystywane tego typu roboty. We wrześniu Tesla informowała, że Optimus jest obecnie kompleksowo szkolony z wykorzystaniem sieci neuronowych i już jest w stanie wykonywać nowe zadania, takie jak autonomiczne sortowanie obiektów. To oznacza, że wyposażony w sztuczną inteligencję humanoid mógłby autonomicznie wykonywać prace np. w magazynach. Wcześniejsze informacje przekazywane przez miliardera wskazują, że roboty serii Optimus mogłyby być maszynami asystujące w naszym codziennym życiu.

Ile kosztuje Optimus Tesli?

No może nie w życiu każdego, bo nie wszyscy będą mogli sobie pozwolić na takiego robo-partnera. Optimus Gen 2 ma kosztować bowiem poniżej 20 tys. dol. Kiedy ruszy sprzedaż? Nie wiadomo. Firma podała, że planuje wkrótce zacząć wykorzystywać robota we własnej działalności produkcyjnej. Dopiero gdy tam udowodni swoją przydatność, Tesla Bot trafi na rynek. Musk szacuje, że popyt na humanoida może sięgać nawet 10-20 mld sztuk. I nie ma wątpliwości, że to właśnie Optimus będzie odpowiadał za „większość długoterminowej wartości Tesli”.

Czytaj więcej

Te roboty są jak ludzie i będą pracować. Powstaje pierwsza fabryka humanoidów

Ten humanoid to druga generacja robota, którego Elon Musk pokazywał po raz pierwszy w 2021 r. Tym razem poruszająca się na dwóch nogach, wyglądem przypominająca człowieka maszyna, jest jednak mocno zmodyfikowana.

Robotnik, asystent, opiekun

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Zęby będą odrastać. Japońscy naukowcy stworzyli przełomowy lek
Technologie
Gazem i farbą. Nowoczesny system ochrony przed włamywaczami wzbudził kontrowersje
Technologie
Chiny szykują się do wojny, jakiej nie było. AI i autonomiczne drony uderzą na morzu
Technologie
Słynny futurolog: Jest sposób na radykalne wydłużenie życia. Nieśmiertelność blisko
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Technologie
Sztuczna inteligencja kłamie i zmyśla. Sposób na to znaleźli Norwegowie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży