„Cyfrowy bliźniak” pomoże leczyć udary. Holendrzy zaprzęgli nową technologię

Naukowcy z Amsterdam University Medical Center pracują nad stworzeniem „cyfrowego bliźniaka” pacjentów po udarze niedokrwiennym lub krwotocznym. Ta nowoczesne rozwiązanie pozwoli lekarzom wybierać najlepszą metodę leczenia.

Publikacja: 13.12.2023 20:41

Udar mózgu można mieć też w młodym wieku. Opadanie kącika ust, niedowład ręki, nogi, niewyraźna mowa

Udar mózgu można mieć też w młodym wieku. Opadanie kącika ust, niedowład ręki, nogi, niewyraźna mowa – to typowe objawy udaru.

Foto: Adobe Stock

Amsterdam University Medical Center (UMC) otrzymał od Komisji Europejskiej grant w wysokości 10 mln euro na opracowywanie tzw. cyfrowych bliźniaków w celu oceny najlepszego leczenia pacjentów po udarze. Naukowcy z Amsterdamu stworzyli zespół naukowców z 12 krajów.

- „Cyfrowy bliźniak” to symulator, dzięki któremu lekarzom ma być łatwiej podjąć decyzję o właściwym leczeniu pacjentów z udarem. "W ramach tego projektu chcemy najpierw przetestować leczenie poszczególnych pacjentów po udarze na cyfrowym bliźniaku. Lekarze będą w stanie zobaczyć w symulacji, które leczenie działa, a które nie - mówi profesor Henk Marquering, specjalista od translacyjnej sztucznej inteligencji na UMC.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Technologie
W Chinach bot wyda wyrok? Rewolucja w sądach już się zaczęła
Technologie
Sztuczne słońce naładuje auta elektryczne i zniszczy raka. Fuzja jądrowa to rewolucja
Technologie
Armia USA zasili broń zdalnie i z daleka. To odmieni działania wojenne
Technologie
Chiny penetrują rowy oceaniczne. Dlaczego wysyłają tam batyskafy?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Technologie
Maszyny zastąpią ludzi w armii USA. Bullfrog jest szybki i bezwzględny