OpenAI ogłosiło, że wykracza poza tekst i obrazy, oferując po raz pierwszy narzędzie z AI do generowania wideo. Nowy model, nazwany Sora, pozwala użytkownikowi opisać żądaną scenę i przekształcić ją w klip wideo o wysokiej rozdzielczości.
Eksperci podkreślają, że filmy generowane przez sztuczną inteligencję stanowią kolejny problem dla platform społecznościowych, muszących walczyć z zalewem treści, teraz będą to także fałszywe nagrania wideo. To wyzwanie tym większe, że w tym roku na całym świecie zaplanowano ważne wybory.
OpenAI ze swoim bijącym rekordy popularności ChatGPT na tym nie poprzestaje i przenosi swoją technologię sztucznej inteligencji do wideo. Firma przekroczyła już 2 mld dol. przychodów i chce je podwoić do 2025 r. Także dzięki nowym produktom.
Sztuczna inteligencja i obawy o deepfake
Sora to nowy generatywny model sztucznej inteligencji. Działa podobnie do narzędzia AI do generowania obrazów OpenAI, DALL-E. Użytkownik wpisuje żądaną scenę, a Sora zwraca klip wideo w wysokiej rozdzielczości. Może także generować klipy wideo inspirowane nieruchomymi obrazami oraz rozszerzać istniejące filmy lub uzupełniać brakujące klatki. Narzędzie ogranicza się obecnie do generowania filmów trwających maksymalnie minutę.
Czytaj więcej
Wygenerowany głos Joe Bidena zniechęcający do wyborów i spreparowany film porno z udziałem piosenkarki Taylor Swift to ledwie zapowiedź plagi deepfake’ów.