Przełomowe narzędzie sztucznej inteligencji od OpenAI. Opisz, a Sora zrobi film

Firma OpenAI, twórca ChatGPT, stworzyła nowy model Sora, który pozwala tworzyć realistyczne wideo poprzez proste wpisanie opisowego zdania, co ma się w nagraniu znaleźć. W ten sposób narzędzia AI wchodzą na nowy poziom i budzą coraz większe obawy.

Aktualizacja: 17.02.2024 13:04 Publikacja: 16.02.2024 11:01

Sam Altman, prezes OpenAI, wprowadza nowe, rewolucyjne narzędzie AI

Sam Altman, prezes OpenAI, wprowadza nowe, rewolucyjne narzędzie AI

Foto: Bloomberg

OpenAI ogłosiło, że wykracza poza tekst i obrazy, oferując po raz pierwszy narzędzie z AI do generowania wideo. Nowy model, nazwany Sora, pozwala użytkownikowi opisać żądaną scenę i przekształcić ją w klip wideo o wysokiej rozdzielczości.

Eksperci podkreślają, że filmy generowane przez sztuczną inteligencję stanowią kolejny problem dla platform społecznościowych, muszących walczyć z zalewem treści, teraz będą to także fałszywe nagrania wideo. To wyzwanie tym większe, że w tym roku na całym świecie zaplanowano ważne wybory.

OpenAI ze swoim bijącym rekordy popularności ChatGPT na tym nie poprzestaje i przenosi swoją technologię sztucznej inteligencji do wideo. Firma przekroczyła już 2 mld dol. przychodów i chce je podwoić do 2025 r. Także dzięki nowym produktom.

Sztuczna inteligencja i obawy o deepfake

Sora to nowy generatywny model sztucznej inteligencji. Działa podobnie do narzędzia AI do generowania obrazów OpenAI, DALL-E. Użytkownik wpisuje żądaną scenę, a Sora zwraca klip wideo w wysokiej rozdzielczości. Może także generować klipy wideo inspirowane nieruchomymi obrazami oraz rozszerzać istniejące filmy lub uzupełniać brakujące klatki. Narzędzie ogranicza się obecnie do generowania filmów trwających maksymalnie minutę.

Czytaj więcej

Deepfake zachwieje państwami. Sztuczna inteligencja mnoży fałszywe treści

Wideo może stanowić kolejną granicę dla generatywnej sztucznej inteligencji teraz, gdy chatboty i generatory obrazów przedostały się do świata konsumentów i biznesu. Choć kreatywne możliwości zachwycą entuzjastów sztucznej inteligencji, nowe technologie budzą poważne obawy związane z dezinformacją w obliczu zbliżających się najważniejszych wyborów politycznych na całym świecie. Według danych Clarity, firmy zajmującej się uczeniem maszynowym, liczba utworzonych deepfake’ów generowanych przez sztuczną inteligencję wzrosła o 900 proc. rok do roku.

Wojna na narzędzia AI

Dzięki Sorze OpenAI chce konkurować z narzędziami AI do generowania wideo od takich firm jak Meta i Google, które ogłosiły Lumiere w styczniu. Podobne narzędzia AI są dostępne w innych start-upach, takich jak Stability AI, które ma produkt o nazwie Stable Video Diffusion. Amazon wypuścił także opcję Create with Alexa, model specjalizujący się w generowaniu krótkich, animowanych treści dla dzieci w oparciu o podpowiedzi.

Sora była jak dotąd dostępna jedynie dla małej grupy testerów bezpieczeństwa, którzy testowali model pod kątem luk w zabezpieczeniach w obszarach takich jak dezinformacja i stronniczość. Firma nie opublikowała żadnych publicznych demonstracji poza 10 przykładowymi klipami dostępnymi na swojej stronie internetowej.

OpenAI poinformowało również, że buduje „klasyfikator wykrywania”, który będzie w stanie identyfikować klipy wideo wygenerowane przez Sorę i że planuje uwzględnić w swoich wynikach pewne metadane, które powinny pomóc w identyfikacji treści wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. To ten sam typ metadanych, którego Meta chce użyć do identyfikacji obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję w tym roku wyborczym.

Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Technologie
Nowy szczyt absurdu: uczeń pisze pracę, nauczyciel ją sprawdza. Za obu robi to AI