Chatboty skrajnej prawicy wcielają się w zbrodniarzy i terrorystów

Chatbot Adolfa Hitlera, przywódcy III Rzeszy i jednego z największych zbrodniarzy w historii, działa już w skrajnie prawicowej sieci społecznościowej Gab. Sztuczna inteligencja może zradykalizować cały internet - obawiają się eksperci.

Publikacja: 19.02.2024 16:12

Kontrowersyjne chatboty pojawiły się na Gab Social, platformie społecznościowej skrajnej prawicy

Kontrowersyjne chatboty pojawiły się na Gab Social, platformie społecznościowej skrajnej prawicy

Foto: Bloomberg

Stworzona w styczniu tego roku przez skrajnie prawicową sieć społecznościową Gab z siedzibą w USA, platforma Gab AI jest gospodarzem chatbotów AI, z których wiele naśladuje lub parodiuje takie postacie jak Donald Trump, Władimir Putin, Osama bin Laden czy Adolf Hitler. Umożliwia użytkownikom tworzenie własnych chatbotów AI, opisując siebie jako nieocenzurowaną platformę sztucznej inteligencji opartą na modelach open source, co można przeczytać w poście na blogu założyciela Gab i konserwatywnego republikańskiego chrześcijanina Andrew Torby'ego — donosi serwis Euronews Next.

Gab AI rozpowszechnia teorie spiskowe

Rozwój takich chatbotów opartych na sztucznej inteligencji wzbudził rosnące obawy co do ich potencjału w zakresie szerzenia teorii spiskowych, zakłócania demokratycznych wyborów i prowadzenia do przemocy poprzez radykalizację osób korzystających z usługi.

Czytaj więcej

Zamordowani dzwonią do kongresmenów USA dzięki polskiej AI. Szokująca akcja

Nazywając siebie „domem wolności słowa w Internecie”, Gab Social powstał w 2016 roku jako prawicowa alternatywa dla Twittera (obecnie X Elona Muska). Od razu kontrowersyjny, stał się wylęgarnią spisków i ekstremizmu, gdzie można było usłyszeć najbardziej wściekłe i pełne nienawiści głosy, które zostały usunięte z innych sieci społecznościowych.

Potencjalne zagrożenia związane z platformą stały się oczywiste, gdy w 2018 r. trafiła ona na pierwsze strony gazet po tym, jak odkryto, że przestępca strzelający w synagodze w Pittsburghu publikował posty w Gab Social na krótko przed dokonaniem antysemickiej masakry, w wyniku której zginęło 11 osób.

Sztuczna inteligencja chroniona przez konstytucję

Gab AI jest amerykańską firmą i setki postaci AI są na nim chronione Pierwszą Poprawką do konstytucji Stanów Zjednoczonych. - Nie obchodzi nas, że obcokrajowcy płaczą z powodu naszych narzędzi AI — wyjaśnia firma. W odpowiedzi kilka firm Big Tech zaczęło zakazywać tego serwisu, zmuszając go do wyłączenia z powodu naruszeń przepisów dotyczących mowy nienawiści.

Czytaj więcej

Wpadka kurierskiego giganta. Chatbot przeklinał i obrażał firmę

Chociaż pozostaje zakazany zarówno w sklepach z aplikacjami Google, jak i Apple, nadal jest obecny dzięki wykorzystaniu zdecentralizowanej sieci społecznościowej Mastodon.

Według platformy celem Gab AI jest podtrzymywanie chrześcijańskiego światopoglądu. Jej twórcy krytykują też sposób, w jaki ChatGPT jest zaprogramowany do unikania odpowiedzi na kontrowersyjne pytania. Nie dostrzegają, że w 2023 r. skazano mężczyznę za próbę zabicia królowej Elżbiety II, do czego, jego zdaniem, zachęcała go jego dziewczyna w formie chatbota AI. W tym samym roku inny mężczyzna popełnił samobójstwo po sześciotygodniowej rozmowie na temat kryzysu klimatycznego z chatbotem AI o imieniu Eliza w aplikacji o nazwie Chai.

Chociaż powyższe przykłady są w dalszym ciągu raczej tragicznymi wyjątkami niż normą, narastają obawy wokół tego, w jaki sposób chatboty AI mogą być wykorzystywane do atakowania osób bezbronnych, wydobywania od nich danych lub manipulowania nimi w celu uzyskania potencjalnie niebezpiecznych przekonań lub działań.

Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.