Naukowcy z Narodowego Instytutu Nauki i Technologii w południowokoreańskim Ulsan opracowali taką technologię, tworząc urządzenie w rodzaju maski. Udało się je zintegrować z systemem wykrywania zmian położenia mięśni twarzy i wibracji strun głosowych. Pozwoliło to na identyfikację emocji w czasie rzeczywistym. Zdaniem naukowców jest to pierwsze tego typu urządzenie w historii.
AI bada mięśnie i głos
- Opracowaliśmy system interfejsu twarzy zintegrowanego ze skórą, który można dostosować do indywidualnych potrzeb – wyjaśnia profesor Jiyun Kim, który kierował projektem. - Maska ocenia ludzkie emocje, ma opcję samozasilania, jest łatwa w użyciu, rozciągliwa i przezroczysta - mówi.
Czytaj więcej
Rozwiązania na bazie sztucznej inteligencji zdominowały największe targi elektroniki konsumenckiej CES w Las Vegas. AI zaszyto m.in. w nowatorskim systemie łączności holograficznej oraz robotach.
Jak wynika z komunikatu prasowego, czujnik może jednocześnie rejestrować sygnały werbalne i niewerbalne. System zawiera układ przetwarzania danych do bezprzewodowego przesyłania danych, który umożliwia identyfikację emocji. Podczas badań wykorzystano uczenie maszynowe. Urządzenie mogło też pracować bez konieczności stosowania zewnętrznego źródła zasilania lub skomplikowanego sprzętu pomiarowego do rozpoznawania danych.
Naukowcy zastosowali „technikę półutwardzania”, aby stworzyć przezroczysty przewodnik dla elektrod. Procedura ta obejmuje częściowe utwardzenie lub zestalenie materiału, w wyniku czego powstaje przewodnik umożliwiający efektywne ładowanie cierne. W efekcie maska sama produkuje potrzebną dla siebie energię - zauważa serwis Interesting Engineering.