Aktualizacja: 05.02.2025 10:29 Publikacja: 22.03.2024 17:38
Góry plastikowych śmieci może przestaną wreszcie rosnąć
Foto: Adobe Stock
Zespół naukowców z Politechniki w Lozannie (EPFL) przedstawił pionierskie podejście do produkcji wysokowydajnych tworzyw sztucznych z zasobów odnawialnych. Zespół Jeremy’ego Luterbachera opublikował w czasopiśmie Nature Sustainability szczegóły nowatorskiej metody wytwarzania poliamidów – klasy tworzyw sztucznych znanych ze swojej wytrzymałości i trwałości, z których najbardziej znanymi są nylony – przy użyciu rdzenia cukrowego pochodzącego z odpadów rolniczych.
Placówka ta, umiejscowiona w Szanghaju, w początkowej fazie ma pomieścić ponad 100 robotów jednocześnie. Chińczycy liczą, że taki projekt szkolenia obniży koszty związane z rozwojem technologii „ucieleśnionej inteligencji”, w której Państwo Środka chce być numerem 1.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
World Games to tzw. wielosportowe wydarzenie, mające być swoistą alternatywą dla igrzysk olimpijskich, które z roku na rok zyskuje na popularności. Wezmą w nim udział także człekokształtne maszyny.
Sam Altman, szef Open AI, zainwestował w start-up Retro Biosciences. Firma pracującą nad wydłużeniem ludzkiego życia i szukająca leku na Alzheimera, pozyskała miliard dolarów finansowania. Przełomowe rozwiązania mają się pojawić w tej dekadzie.
Stworzyli zaawansowaną technologię dla bezobsługowych sklepów Żabka Nano, a teraz po ich rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji sięgają szpitale. System od VitVio „zwiększa wydajność i bezpieczeństwo na salach operacyjnych".
Firma OpenAI kierowana przez Sama Altmana wypuściła właśnie tzw. agenta AI, czyli narzędzie sztucznej inteligencji zdolne do wykonywania online zadań w imieniu użytkownika. Podobne oferty szykują kolejne firmy.
Po wyrokach NSA Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że ponownie przeanalizuje sprawę firmy, której wskutek zmiany przepisów cofnięto zezwolenie na przetwarzanie odpadów.
Zgodnie z nową ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego dochody gminy będą liczone m.in. od dochodów mieszkańców. To oznacza, że im większa liczba mieszkańców i ich zarobki, tym większe dochody gminy – mówi prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak z Politechniki Warszawskiej.
Aktywność społeczna może wpływać na funkcje poznawcze u osób starszych, a także opóźniać rozwój demencji o pięć lat - wynika z najnowszych badań. Zdaniem ich autorów, odkrycie może pomóc w walce z chorobą, a nawet obniżyć koszty jej leczenia.
Folia aluminiowa jest powszechnie używana w prawie każdym gospodarstwie domowym. Szczególne zastosowanie znajduje zwłaszcza w kuchni. Jednocześnie bywa jednym z tworzyw, którego segregacja sprawia wielu osobom problem. Wyjaśniamy, gdzie wyrzucić zużytą folię.
Uczestnicy symulowanej misji kosmicznej doświadczali problemów ze wzrokiem zbliżonych do tych, na jakie skarżą się kosmonauci przebywający na ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowczynie z Politechniki Wrocławskiej. To może oznaczać, że część dolegliwości, na jakie skarżą się astronauci, może wynikać nie tyle z przebywania w kosmosie, co z samego faktu zamknięcia w niewielkiej przestrzeni oraz ze stresu łączącego się z takimi misjami. To dobra wiadomość dla lotów kosmicznych. Oznacza, że przynajmniej części niepożądanych objawów można zapobiegać.
Opakowania tekturowe są niezbędne w handlu internetowym. Jak je zaprezentować, by stały się głównym bohaterem kampanii reklamowej? Firma Grembox, producent opakowań tekturowych, znalazła na to sposób, podkreślając przy okazji dostępność setek wzorów i wariantów.
– Jest gorzej niż proponował minister Jacek Ozdoba w sierpniu 2021 r. – tak przedstawiciele biznesu komentują propozycje projektu nowego systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, zaprezentowane dziś w resorcie klimatu.
Dyskusja o pochodzeniu tzw. fal chóralnych toczy się od dziesięcioleci. Najnowsze badanie pokazuje nowy kontekst występowania i cech tego zjawiska. Czym jest tajemniczy „śpiew z kosmosu”? Co udało się odkryć odnośnie pochodzenia sygnału?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas