Sukcesem zakończyły się testy naziemne na Queen's University Belfast z przesyłaniem wiązki energii i projekt może startować. Martin Soltau, założyciel firmy, powiedział Sky News: - To pierwszy taki przypadek na świecie. Będzie to miało znaczący wpływ na przyszłe systemy energetyczne.
Jakie korzyści daje energia słoneczna z kosmosu
Energia z kosmosu jest znacznie tańsza. Panele słoneczne wychwytują 13 razy więcej energii w przestrzeni niż na Ziemi, ponieważ natężenie światła jest wyższe i nie ma tu atmosfery, chmur ani nocy. Mimo że część energii zostanie utracona w drodze na Ziemię i w sieci elektrycznej, wciąż ten system przewyższałaby kosztowo tradycyjne wytwarzanie energii słonecznej.
Czytaj więcej
Quaise Energy, firma powiązana z naukowcami z prestiżowej MIT, ma niesamowity plan. Przekopie się przez kolejne warstwy planety, aby dotrzeć do niespożytego źródło ciepła i energii, które badacze chcą wykorzystać do zasilania elektrowni.
Ale to możliwość produkcji energii przez całą dobę sprawia, że kosmiczna energia słoneczna jest tak atrakcyjna. Obecnie to energia jądrowa i turbiny gazowe zapewniają obciążenie bazowe dla sieci, ale wytwarzają odpowiednio odpady promieniotwórcze lub dwutlenek węgla. - To dlatego brytyjski rząd jest tak podekscytowany perspektywą kosmicznej energii słonecznej - powiedział Soltau. - Koszt elektryczności wynosi przy tym około jednej czwartej tego z energii jądrowej - dodał.
Czytaj więcej
Nie chodzi wcale o wiatr. Na horyzoncie widać nowatorski sposób na wytwarzanie czystej energii. Chodzi o „enzym energetyczny”, który odkryli naukowcy z Monash University w Australii.