Domy staną się gigantycznymi bateriami. Za rewolucją w energetyce stoi Polak

Badacze z renomowanego MIT zaprezentowali materiał, który pozwoli stawiać budynki i jednocześnie umożliwi magazynowanie w nich prądu. Ma to rozwiązać problem marnotrawienia energii z OZE, która teraz może dać mieszkańcom samowystarczalność.

Publikacja: 12.06.2024 17:04

Cement, który dotąd postrzegano jako pasywny materiał budowlany, ma stać się integralnym elementem z

Cement, który dotąd postrzegano jako pasywny materiał budowlany, ma stać się integralnym elementem zasilania domów czy infrastruktury

Foto: Adobe Stock

Beton to powszechnie używany materiał budowlany, który jest jednym z fundamentów współczesnej cywilizacji. Teraz ów budulec przechodzi rewolucyjną transformację. W laboratoriach Massachusetts Institute of Technology zespół, kierowany przez dr. Damiana Stefaniuka, zaprezentował właśnie przełomowe rozwiązanie.

Beton staje się magazynem energii

Cement, który dotąd postrzegano jako pasywny materiał budowlany, ma stać się integralnym elementem zasilania domów czy infrastruktury. O tej wyjątkowej innowacji, za którą stoi nasz rodak, donosi BBC.

Czytaj więcej

Energia popłynie z piasku. Innowacyjna technologia skusiła Oppenheimera

Jak podaje, projekt MIT realizuje we współpracy z naukowcami z Harvardu. Zespół opracował taki skład betonu, który w praktyce przekształca ów materiał w swoisty magazyn energii. Jak sam o nim mówi dr Stefaniuk, to „betonowy superkondensator”, który umożliwi szybkie magazynowanie dużych ilości energii, co czyni go idealnym rozwiązaniem do wychwytywania nadwyżki energii pochodzących choćby z fotowoltaik czy wiatraków.

Ekologiczne rozwiązanie dla domu

Warto podkreślić, iż ta technologia nie zastępuje tradycyjnych akumulatorów, ale może znacząco odmienić sposób, w jaki zasilamy urządzenia elektryczne. Dr Stefaniuk w wywiadzie dla BBC tłumaczył, że wierzy, iż ów wynalazek pozwoli na wykorzystywanie energii słonecznej magazynowanej np. w fundamentach budynku w okresach mniejszego nasłonecznienia lub nocą. Co więcej, takie kondensatory węglowo-cementowe mają sporą przewagę nad tradycyjnymi bateriami, opartymi na materiałach typu lit. Po pierwsze nie stwarzają zagrożenia dla środowiska, po drugie nie borykają się z ograniczeniami w dostawach.

Czytaj więcej

Naukowcy opracowali baterię idealną. To może być bardzo zła wiadomość dla Chin

Na razie nie wiadomo, kiedy energetyczny cement trafi na rynek do komercyjnych zastosowań. Projekt wciąż rozwijany jest w laboratorium MIT.

Technologie
Niewidomi odzyskają wzrok, a to dopiero początek. Elon Musk składa ważną deklarację
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Technologie
Przełom w komputerach kwantowych. Holendrzy znaleźli sposób na błędy
Technologie
AI zawiodła przy prognozowaniu stanu zdrowia. Zimny prysznic dla szpitali
Technologie
Start-up Google’a stworzył inteligentne szyby. Pojazdy będą jak myśliwce
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Technologie
Pomorze z potencjałem dla sektora półprzewodników
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście