Po zakończonych sukcesem czterech kampaniach testowych w Polsce, w lipcu Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje kolejny etap testów przygotowujących rakietę ILR-33 Bursztyn 2K do osiągnięcia linii kosmosu. Polska technologia będzie testowana w Norwegii, gdzie znajduje się centrum kosmiczne przeznaczone dla tego typu tzw. środków wynoszenia. W testy rakiety zaangażowana jest również Polska Agencja Kosmiczna.
„Bursztyn” pierwszą taką rakietą na świecie
Rakieta suborbitalna ILR-33 Bursztyn 2K porusza się z prędkością blisko 1,4 km/s i jest pierwszą na świecie, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98 proc. A to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów pędnych. Rodzimy system wyposażono w innowacyjny hybrydowy silnik rakietowy oraz silniki na stały materiał pędny, jak również szereg nowoczesnych technologii. Cel? Przede wszystkim ma chodzić o realizację testów technologii dla przemysłu kosmicznego i prowadzenie badań naukowych.
Rakieta będzie pod wieloma względami przełomowa dla polskiego sektora kosmicznego. Projekt wykorzystuje wiele pionierskich rozwiązań, czym szczyci się Centrum Technologii Kosmicznych w Łukasiewiczu.
Rakieta będzie pod wieloma względami przełomowa dla polskiego sektora kosmicznego. Projekt wykorzystuje wiele pionierskich rozwiązań
Instytut Lotnictwa jest jedną z największych instytucji naukowo-badawczych w Europie i największą w branży lotniczej w Polsce. Działa od blisko 100 lat, a z kompetencji i doświadczeń jego inżynierów korzystają najwięksi na świecie, w tym europejscy integratorzy satelitów, jak i podmioty rozwijające oraz produkujące rakiety wynoszące satelity na orbitę. – W Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa opracowanych zostało wiele przełomowych rozwiązań i technologii kosmicznych. Bez wątpienia należy do nich system składający się na rakietę ILR-33 Bursztyn 2K, będący flagowym projektem naszego Centrum Technologii Kosmicznych. Wiele zastosowanych w nim elementów może z sukcesem zostać wykorzystanych w innych systemach rakietowych – podkreśla dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.