Aktualizacja: 05.11.2024 01:15 Publikacja: 27.06.2024 17:46
Przemysł kosmiczny jest na krawędzi burzliwego rozwoju, w czym pomogą nowe, ekologiczne rodzaje rakiet
Foto: Bloomberg
Po zakończonych sukcesem czterech kampaniach testowych w Polsce, w lipcu Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje kolejny etap testów przygotowujących rakietę ILR-33 Bursztyn 2K do osiągnięcia linii kosmosu. Polska technologia będzie testowana w Norwegii, gdzie znajduje się centrum kosmiczne przeznaczone dla tego typu tzw. środków wynoszenia. W testy rakiety zaangażowana jest również Polska Agencja Kosmiczna.
Naukowcy stworzyli rozwiązania oparte na chipie umieszczanym pod siatkówką oka i stymulacji kory wzrokowej mózgu. Postęp medyczny w tej dziedzinie jest imponujący.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Technika kodu genetycznego DNA służąca do przechowywania ogromnych ilości informacji cyfrowych może być „tańsza niż dyski twarde”. To może być odpowiedź na gwałtowny wzrost zapotrzebowania na bazy danych za sprawą sztucznej inteligencji.
Zespół badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją i medycyną ogłosił, że opracował model AI, który ma być dużo dokładniejszy w przewidywaniu postępu nowotworów piersi niż standardowe testy dostępne obecnie w szpitalach.
Energia słoneczna z kosmosu, cztery razy tańsza niż z elektrowni atomowych, trafi z kosmosu do domów na Islandii w 2030 roku. Dostarczy ją brytyjski start-up Space Solar. W przygotowaniu są też inne takie projekty.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
W wyścigu do pierwszej elektrowni wykorzystującej fuzję jądrową liderem byli dotąd Amerykanie. Chińczycy na badania chcą jednak wydawać dwa razy więcej od nich i mogą jako pierwsi dotrzeć do źródła taniej i nieograniczonej energii.
Rodzima elektronika jest w stanie wejść na rynek chiński, choć Polacy są przyzwyczajeni do odwrotnego kierunku handlu. Cyfrowe narzędzie spółki Vasco Electronics ma pomóc przełamać bariery biznesowe w Azji.
W Polsce handel alkoholem reguluje ustawa z 1982 r., co oznacza kompletne nieprzystawanie jej do rzeczywistości z brakiem uregulowania sprzedaży online na czele. Dlatego ponad 20 organizacji branżowych wspólnie apeluje do premiera o zmiany prawa.
Na dworcach kolejowych, w terminalach cargo oraz w pociągach rozpoczęły się testy urządzenia, które wykrywa nawet śladowe ilości materiałów wybuchowych.
Japońska ciężka rakieta nośna H3 wystartowała w poniedziałek z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima. To trzeci udany start rakiety tego typu. Tym razem wynosi ona na orbitę satelitę wojskowego.
Pracodawcy mają informować związkowców o stosowanych systemach sztucznej inteligencji. Biznes się obawia, że wyciekną tajemnice przedsiębiorstw.
Technika kodu genetycznego DNA służąca do przechowywania ogromnych ilości informacji cyfrowych może być „tańsza niż dyski twarde”. To może być odpowiedź na gwałtowny wzrost zapotrzebowania na bazy danych za sprawą sztucznej inteligencji.
Nieprecyzyjne wskaźniki, puste hasła i nieprzemyślane projekty – tak część ekspertów ocenia projekt opracowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji dokumentu, który ma być swoistą mapą budowy nad Wisłą innowacyjnej gospodarki.
Rosnąca popularność AI sprawi, że wkrótce część z 3,7 mln pracowników najbardziej narażonych na jej wpływ będzie musiała zdobyć nowe kompetencje albo zmienić zawód.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas