Naukowcy opracowali komputerowy model oparty na sztucznej inteligencji, który analizuje… kolor języka pacjentów. Na tej podstawie, w czasie rzeczywistym, system potrafi wydać diagnozę. I to praktycznie nieomylnie. Skuteczność tej innowacyjnej technologii sięga bowiem 98 proc.
Jak sztuczna inteligencja wykrywa choroby?
Do przeprowadzenia badania wystarczy komputer, specjalne oprogramowanie i kamera. Za niezwykłym projektem stoją inżynierowie z Middle Technical University (MTU) w Bagdadzie oraz badacze z University of South Australia (UniSA) w Adelajdzie. Tłumaczą oni, że system AI w praktyce wykorzystał liczącą 2 tysiące lat praktykę dość szeroko stosowaną w tradycyjnej chińskiej medycynie. – Kolor, kształt i grubość języka mogą ujawnić całą litanię problemów zdrowotnych – podkreśla Ali Al-Naji z MTU.
Czytaj więcej
Nad nowymi lekami na nieuleczalne czy trudne do zwalczenia choroby pracują globalne koncerny, ale również firmy znad Wisły. Jest o nich nawet głośniej za granicą niż w Polsce. Ich gwiazda wkrótce może zabłysnąć.
Naukowcy z Iraku i Australii przetestowali swoją technologię i stwierdzili, że precyzyjnie jest ona w stanie określić m.in. przypadki cukrzycy czy wykryć u pacjentów udar bądź choroby wątroby i problemy z pęcherzykiem żółciowym. -– Zazwyczaj osoby chore na cukrzycę mają żółty język, a pacjenci onkologiczni mają fioletowy język z grubym, tłustym nalotem – wskazuje na łamach serwisu Interesting Engineering (IE) Al-Naji. I dodaje, że w trakcie badań zespół zauważył inne zależności (np. biały język wskazywał na anemię, a w kolorze indygo na problemy żołądkowo-jelitowe lub astmę).
„Naukowcy z MTU i UniSA dokonali przełomu w szkoleniu algorytmów uczenia maszynowego w celu wykrywania chorób jedynie na podstawie analizy języka” – pisze IE.