X – to ma być samolot przyszłości. Nie potrzebuje pasa startowego

Spółka zależna firmy Boeing, zajmująca się badaniami lotniczymi i aeronautycznymi, przedstawiła właśnie projekt samolotu o niezwykłej budowie. Maszyna pionowego startu i lądowania miałby trafić do armii USA.

Publikacja: 10.10.2024 11:50

Nowy samolot będzie miał echnologię FIW, czyli wirniki w skrzydle, co umożliwi mu pionowe starty i l

Nowy samolot będzie miał echnologię FIW, czyli wirniki w skrzydle, co umożliwi mu pionowe starty i lądowania

Foto: Aurora Flight Sciences

Aurora Flight Sciences, amerykański start-up związany z Boeingiem, opracował projekt samolotu przyszłości. Dzięki zamontowanym w skrzydle wirnikom ma on startować i lądować jak śmigłowiec, nie potrzebowałby zatem pasów startowych.

Samolot do misji ratunkowych i dla wojska

Statek o nazwie X-Plane, który ma mieć zdolność przemieszczania się w trudnych warunkach, z początku opracowywany był z myślą o przeznaczeniu do misji logistycznych i ratunkowych. Szybko jednak projektem zainteresowało się wojsko. I tak projekt rozwijany przez Aurorę został częścią Sprint (Speed and Runway Independent Technologies), programu prowadzonego w ramach agencji DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – instytucja zajmująca się rozwojem technologii wojskowych działająca w strukturach Departamentu Obrony USA).

Czytaj więcej

Samoloty pasażerskie polecą ponad 6 tys. km/h. To wcale nie jest odległa przyszłość

Celem programu jest zintegrowanie koncepcji umożliwiających przełomowe połączenie prędkości samolotu i uniezależnienie się od lotnisk. DARPA w br. przyznała kontrakty na stworzenie takiego samolotu przyszłości dwóm spółkom – poza Aurorą finansowanie otrzymał również koncern Bell.

Kiedy wystartuje X-Plane

Aurora skupiła się na „problemach z mobilnością w regionach, w których toczą się walki”. X-Plane miałby sprawdzić się m.in. w „środowisku rozproszonych baz wojskowych”. A wszystko dzięki technologii FIW, czyli wirnika w skrzydle. Ta – jak podaje start-up – nie wpływa na utratę ładowności, czy wydajności aerodynamicznej samolotu. Na razie firma projektuje bezzałogową wersję pojazdu. Model demonstracyjny ma mieć rozpiętość skrzydeł sięgającą prawie 14 metrów. Jego ładowność ma wynieść ponad 450 kg, ale technologię FIW będzie można wykorzystać również w samolotach tzw. średniego i ciężkiego udźwigu. Aurora już planuje budowę wersji X-Plane o rozpiętości skrzydeł 40 m, z ładownią o powierzchni 12 m kw.

Czytaj więcej

Amerykański samolot może latać bez końca. Tak wygląda przyszłość lotnictwa?

Pod koniec br. Aurora planuje przeprowadzić testy swojego modelu koncepcyjnego w tunelu aerodynamicznym. Próbne loty w powietrzu mogłyby zostać przeprowadzone w 2027 r.

Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Technologie
Ukraińcy szkolą sztuczną inteligencję filmami z wojny. Wyrastają na potęgę
Technologie
Paliwo przyszłości kryje się pod Ziemią. Przełomowe znalezisko w Europie
Technologie
Pierwsza na świecie kamera AI wykrywa pijanych kierowców. Alkomat nie jest potrzebny?
Technologie
Chiny mają już drony z laserami. Promień tnie metal i zniszczy cały oddział wojska
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10