To miał być cud medycyny. Badanie wykazało, że bardzo popularny lek może szkodzić

Oprócz korzyści zdrowotnych, nowoczesne leki wspomagające odchudzanie, takie jak Ozempic, mogą zwiększać ryzyko niektórych schorzeń – ustalili naukowcy.

Publikacja: 23.01.2025 07:09

Ozempic jest często stosowany w walce z otyłością, ale wykazuje też wiele innych właściwości lecznic

Ozempic jest często stosowany w walce z otyłością, ale wykazuje też wiele innych właściwości leczniczych

Foto: Adobe Stock

Popularne leki stosowane w leczeniu otyłości, takie jak Ozempic, nie tylko wspomagają utratę wagi, ale także wpływają pozytywnie na szerokie spektrum schorzeń, od problemów sercowo-naczyniowych po chorobę Parkinsona. Okazuje się jednak, że mogą wiązać się z poważnymi skutkami ubocznymi. Analiza danych prawie 2 milionów osób wskazuje na nowe potencjalne zagrożenia wynikające z ich stosowania.

Co daje korzystanie z Ozempicu?

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Nature Medicine” potwierdza, że leki na odchudzanie, zwane agonistami receptora peptydu glukagonopodobnego-1 (GLP-1), oferują znacznie więcej niż tylko korzyści związane z utratą wagi. Jednocześnie ujawnia jednak nowo rozpoznane ryzyko związane z ich stosowaniem, takie jak zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia stawów czy przewlekłego zapalenia trzustki — poważnej choroby, która może prowadzić do powikłań zagrażających życiu.

Czytaj więcej

Ozempic hamuje starzenie? Kolejne zaskakujące właściwości popularnego leku

Niektórzy badacze zauważają, że analiza nie zawiera wystarczająco szczegółowych informacji, aby jednoznacznie określić korzyści i ryzyko związane ze stosowaniem leków GLP-1. Portal nature.com cytuje Randy’ego Seeleya, specjalistę ds. otyłości z University of Michigan, który podkreśla: - Jedną kwestią jest związek między stosowaniem leków GLP-1 a ich korzyściami czy zagrożeniami, a inną — znaczący wzrost ryzyka, o którym mówią wyniki badań. Mimo wszystko uważam, że tego typu dane pomogą w lepszym ukierunkowaniu stosowania tych leków w praktyce.

Randy Seeley dodał również, że badanie może być podstawą do dalszych analiz, ale brakuje w nim danych dopasowujących uczestników pod względem takich czynników jak wiek, styl życia czy inne schorzenia, co mogłoby wpłynąć na dokładność wyników.

Zespół badawczy pod kierownictwem Ziyada Al-Aly, lekarza-naukowca z Veterans Affairs St. Louis Health Care System w Missouri, przez niemal cztery lata obserwował ponad 200 tysięcy osób z cukrzycą przyjmujących leki GLP-1 oraz około 1,7 miliona osób stosujących inne leki obniżające poziom cukru we krwi. Celem badania było przeanalizowanie wpływu leków GLP-1 na 175 różnych schorzeń.

Czytaj więcej

Ozempic to również lek na niepłodność? Zaskakujące doniesienia o ciążach

W porównaniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, stosowanie GLP-1 wiązało się z niższym ryzykiem wystąpienia wielu schorzeń, takich jak choroby serca, udar czy choroby nerek. Obniżono również ryzyko zaburzeń psychotycznych o 18 proc., choroby Alzheimera o 12 proc. oraz zaburzeń uzależnień średnio o 13 proc. - To, co zwróciło moją uwagę, to stały wpływ na zaburzenia uzależnień - komentuje Al-Aly.

Ponadto, leki GLP-1 wpływają na obszary mózgu odpowiedzialne za nagradzanie i kontrolę impulsów, co może pomagać w zmniejszeniu potrzeby spożywania tytoniu, alkoholu, marihuany czy opioidów.

Jakie ryzyka niesie Ozempic?

Z drugiej strony badanie wskazało na potencjalne zagrożenia związane ze stosowaniem medykamentów. Przykładowo, leki GLP-1 wiązały się z 11-procentowym wzrostem ryzyka zapalenia stawów oraz 146-procentowym wzrostem ryzyka przewlekłego zapalenia trzustki — poważnej choroby, która może prowadzić do powikłań zagrażających życiu.

Czytaj więcej

Rewolucja w leczeniu zębów. Japońscy naukowcy stworzyli lek na ich odrastanie

Eksperci zauważają jednak, że leki te oddziałują na wiele części ciała, co może prowadzić zarówno do korzyści, jak i ryzyka dla zdrowia. Daniel Drucker, endokrynolog z Uniwersytetu w Toronto, podkreśla, że dla pracowników służby zdrowia kluczowe jest poznanie dokładnych liczb zdarzeń w każdej grupie badawczej. - Na przykład dwukrotne zmniejszenie ryzyka wystąpienia pewnego schorzenia byłoby znaczące, gdyby zmniejszyło się z 350 do 175 przypadków, ale gdyby zmniejszyło się z 10 do 5 przypadków, miałoby to niewielkie znaczenie kliniczne - wyjaśnia Drucker.

Nowoczesne leki GLP-1, takie jak Ozempic, oferują obiecujące wyniki w zakresie leczenia otyłości i innych schorzeń. Jednak badania takie jak to opublikowane w „Nature Medicine” podkreślają potrzebę dokładniejszego zrozumienia zarówno ich korzyści, jak i potencjalnych zagrożeń. Konieczne są dalsze analizy, aby lepiej ukierunkować stosowanie tych leków w praktyce klinicznej.

Technologie
Przełom w komputerach kwantowych? Amerykański koncern ogłasza wielki sukces
Technologie
Która AI halucynuje i popełnia najwięcej błędów? Zaskakujące wyniki badania
Technologie
Elon Musk wypuszcza nową AI. „Najmądrzejsza na Ziemi”
Technologie
Towarzysze w smutku i samotności. Człowiek może liczyć na pomoc i ciepło robota
Technologie
Naukowcy stworzyli materiał, który ma być rekordowo twardy i elastyczny