Te zawody znikną przez AI w pierwszej kolejności. „Radykalne i szybkie zmiany”

W perspektywie najbliższych pięciu lat niemal co trzeci z obecnych zawodów może zostać zastąpiony przez algorytmy i roboty – wynika z najnowszych badań. Na „czarnej liście” znalazło się wiele popularnych dziś stanowisk.

Publikacja: 16.04.2025 12:43

Najbardziej na zmianach ucierpią zawody związane z pracą biurową, w których zbieranie i analiza dany

Najbardziej na zmianach ucierpią zawody związane z pracą biurową, w których zbieranie i analiza danych bądź praca z dokumentami były dotychczas domeną człowieka

Foto: Adobe Stock

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji oraz automatyzacji zbierze swoje żniwo i to szybciej niż możemy się spodziewać. Analitycy spodziewają się, że szczególnie kilka branż będzie narażonych na „spustoszenie” w związku z ekspansją nowych technologii.

Kto i kiedy ucierpi na ekspansji sztucznej inteligencji?

Eksperci Eksperci należącej do ING firmy SAIO opracowali raport, z którego wynika, że najbardziej na tych zmianach ucierpią zawody związane z pracą biurową, w których zbieranie i analiza danych bądź praca z dokumentami były dotychczas domeną człowieka. Jak wskazują, zmiany na rynku pracy będą szybkie i radykalne. Ostrzegają: do 2030 r. aż 30 proc. obecnych zawodów może zostać zastąpionych przez algorytmy i roboty. Badania pokazują, że w tej krótkiej, pięcioletniej perspektywie, w szczególności zagrożone będą profesje związane z manualnym przetwarzaniem dokumentów, księgowością, obsługą klienta i analizą danych.

Czytaj więcej

Oto nowa elita IT. Mocno tracą programiści, kto zyskuje?

Jacek Tochowicz, principal expert w SAIO (firma związana z ING, zajmująca się tworzeniem robotów biznesowych łączących automatyzację i AI), podkreśla, że generatywna sztuczna inteligencja potrafi już teraz generować treści, analizować dane i wspierać decyzje biznesowe. – W rezultacie praca na stanowiskach takich jak specjaliści ds. finansów, analitycy, prawnicy czy programiści ulegnie niedługo jeszcze bardziej znaczącym zmianom. AI jest bowiem w stanie przejąć żmudne zadania, a pracownicy mogą koncentrować się wtedy na bardziej strategicznych aspektach swojej pracy – mówi Tochowicz.

Gdzie AI zabiera, a gdzie tworzy miejsca pracy?

Badacze sprawdzili, w których działach już teraz AI rozpycha się najmocniej. Dominują obsługa klienta (32 proc.), operacje IT (30 proc.) oraz sprzedaż i marketing (18 proc.). W ING jednak uspokajają i przekonują, że to rosnące znaczenie AI stworzy nowe miejsca pracy – chodzi np. o zapotrzebowanie na specjalistów ds. sztucznej inteligencji, analityków danych i ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Popyt na takich fachowców w ciągu dekady ma wzrosnąć nawet o 50 proc. Raport wskazuje, że w przyszłości rynek pracy będzie potrzebował też osób zajmujących się etyką AI, którzy zadbają o fundamenty decyzji podejmowanych przez algorytmy, czy odpowiedzialnych za regulacje dotyczące technologii (np. AI Act czy przepisy o przetwarzaniu i przechowywaniu danych w kontekście sztucznej inteligencji). „Technologiczny, etyczny oraz regulacyjny kontekst wokół technologii AI to spory rynek pracy, który dopiero powstaje. Wzrośnie również zapotrzebowanie na inżynierów AI, analityków danych oraz specjalistów ds. zarządzania infrastrukturą IT” – czytamy w opracowaniu.

Czytaj więcej

Powrót bonanzy informatyków? Tyle mogą zarobić pracownicy IT

Eksperci firmy badawczej Everest Group też zauważają, że rozwój AI wymusi potrzebę powstawania zupełnie nowych ról, takich jak projektanci i nadzorcy systemów agentowych, eksperci ds. bezpieczeństwa danych generowanych przez AI oraz integratorzy rozwiązań AI z procesami operacyjnymi.

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji oraz automatyzacji zbierze swoje żniwo i to szybciej niż możemy się spodziewać. Analitycy spodziewają się, że szczególnie kilka branż będzie narażonych na „spustoszenie” w związku z ekspansją nowych technologii.

Kto i kiedy ucierpi na ekspansji sztucznej inteligencji?

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
USA potrafią już „manipulować czasem i przestrzenią”. Człowiek Trumpa zaskoczył
Technologie
Powstał system nawigacji odporny na zakłócenia i dokładniejszy od GPS
Technologie
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
AI szybko dogania ludzką inteligencję i tanieje. Ujawniono najnowsze dane
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Technologie
To będzie historyczny wyścig. Humanoidy zmierzą się z ludźmi