Ponad 20 dwunożnych robotów rywalizowało w sobotę w pierwszym na świecie półmaratonie z udziałem ludzi i humanoidów i – choć technologicznie wyglądało to imponująco – były dalekie od prześcignięcia swoich „ludzkich panów" na długim dystansie.
Kto wziął udział w półmaratonie robotów?
W wyścigu wzięły udział zespoły z kilku firm i uniwersytetów, dając dowód niezwykłego postępu Chin w dziedzinie technologii robotycznej. W dziedzinie rozwiązań humanoidalnych gonią już Stany Zjednoczone, które nadal mogą pochwalić się bardziej zaawansowanymi modelami, jak Optimus Tesli czy Atlas Boston Dynamics. Chińskie roboty o różnych kształtach i rozmiarach przemierzały południowo-wschodnią dzielnicę Pekinu Yizhuang, w której mieszczą się siedziby wielu firm technologicznych. Amerykańskie maszyny nie wzięły udziału w tych zmaganiach ze względu na zdecydowane pogorszenie się relacji USA z Chinami w ostatnim czasie.
Czytaj więcej
W Pekinie odbędzie się pierwszy na świecie półmaraton… robotów. Zaawansowane maszyny humanoidalne...
W ciągu ostatnich lat filmy produkujące roboty humanoidalne na świecie zalały internet filmikami przedstawiającymi humanoidy wykonujące przejażdżki rowerowe, kopnięcia okrężne, salta w bok czy taniec. Pokazywały w ten sposób ogromny postęp, który ma miejsce w tej dziedzinie. Kwestią czasu było pojawienie się ich w wydarzeniach sportowych.
Wielki nacisk na budowę humanoidów, które mają być lekarstwem na brak rąk do pracy czy opiekować się ludźmi, widać w Chinach. W dokumencie politycznym z 2023 r. chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych określiło przemysł robotyki humanoidalnej jako „nową granicę w konkurencji technologicznej”, wyznaczając cel na 2025 r. w zakresie masowej produkcji i bezpiecznych łańcuchów dostaw podstawowych komponentów – podaje CNN.