Windows Phone 7 ma zdobyć klientów biznesowych

– Mamy ogromną ilość przykładów zastosowań naszej platformy w biznesie. Nie widziałam jeszcze, aby jakikolwiek telefon na innej platformie miał tak szerokie zastosowanie, np. w branży farmaceutycznej czy logistycznej – przekonuje w rozmowie z rpkom.pl Ewelina Bagińska, mobile lead w Microsoft Polska.

Publikacja: 04.11.2010 01:41

Windows Phone 7 ma zdobyć klientów biznesowych

Foto: ROL

[b]rpkom.pl: Wasz nowy system operacyjny zebrał na starcie dobre opinie. Jakie są atuty Windows Phone 7?[/b]

[b]- System nie ma bardzo ułatwiających używanie urządzenia funkcji takich jak multitasking czy kopiuj-wklej.[/b]

– Obie nie są potrzebne, ponieważ jest tam tyle zintegrowanych za sobą funkcji, że człowiek zapomina o kopiuj-wklej. Aby się o tym przekonać wystarczy pobawić się telefonem. Podam przykład. Na Outlooka przychodzi zaproszenie na spotkanie, gdzie od razu uzyskujemy informację, gdzie to spotkanie się odbywa. W jednej chwili możemy podjąć decyzję, czy akceptujemy zaproszenie, czy też nie. Aby upewnić się co do słuszności naszej decyzji, przechodzimy do kalendarza, gdzie widzimy, jak wygląda agenda naszych spotkań (nie tylko służbowych). Kiedy już wiemy, kto jest organizatorem, dzięki Facebookowi i Windows Live możemy podejrzeć, co u niego słychać. Interfejs Windows Phone 7 to wynik przyzwyczajeń, jakie użytkownicy nabyli łącząc się z internetem. W sieci, nikt z nas nie zatrzymuje się na jednej stronie, tylko przeskakuje z kolejnej na kolejną.

[b]- Czy takie płynne przechodzenie zastępuje multitasking?[/b]

– Nie. To zastępuje funkcję kopiuj-wklej. Jeżeli chodzi o wielozadaniowość – w nowym systemie jest coś takiego, jak smart multitasking, czyli możliwość wykonywania połączeń telefonicznych i zaglądania do kalendarza, a w tym samym czasie odbierania poczty oraz przeglądania zakładek internetowych. Nie jest prawdą, że wielozadaniowość w WP7 nie istnieje.

[b]- Branża jest innego zdania, a Windows ma obecnie ok. 5 proc. udziału w rynku mobilnych systemów operacyjnych. Jak chcecie to nadrobić[/b]?

– Na polskim rynku, według raportu IDC za pierwszą połowę roku, liderem jest Symbian, a drugą pozycję ma Windows Phone. Następnie jest BlackBerry z iPhonem i na końcu Android. Według IDC Android wcale tak dobrze sie w Polsce nie sprzedaje, jak piszą zagraniczne serwisy. Ogromna komunikacja wokół Androida wynika z tego, że telefony z tym systemem są tańsze i trafiają do zupełnie innego sektora. Są one nie tylko tańsze od naszego telefonu, ale również od iPhone’a czy BlackBerry.

[b]- Porozmawiajmy o sklepach z aplikacjami. Liczba pozycji sprzedawanych w Apple App Store jest już większa niż liczba piosenek sprzedanych przez iTunes. Android Market na polskim rynku szybko nadrabia zaległości. Windows Marketplace debiutował wraz z Windows Phone 6.5. Jest już dostępny w Polsce, ale ma skromne zaplecze. Jak to zmienić?[/b]

– Android wypuścił na rynek pusty system, w związku z czym naturalnym krokiem była odezwa do świata programistycznego: „wzbogaćcie nasz telefon o Android Market”. To dlatego zaczęto pisać aplikacje. W przypadku pierwszych palmtopów i smartfonów było tak, że to nasze środowisko deweloperskie pisało zaawansowane aplikacje biznesowe kierowane często do przedstawicieli handlowych korzystających z tzw. SFA (ang. Sales Force Automation). Mamy ogromną ilość przykładów zastosowań naszej platformy w biznesie. Nie widziałam jeszcze, aby jakikolwiek telefon na innej platformie miał tak szerokie zastosowanie, np. w branży farmaceutycznej czy logistycznej. Aplikacje mogły być wgrywane na telefon bezpośrednio przez kabel USB – pliki miały format cabinet file, tzn. każda aplikacja dostępna w internecie mogła wzbogacić telefon.

[b]- Jak działa Marketplace?[/b]

– Musieliśmy przekonać środowisko programistyczne, aby zmieniło swoje podejście – nie umieszczało aplikacji w postaci cabinet file w sieci, tylko pisało na potrzeby Marketplace. Akcję marketingową skierowaną do deweloperów mamy już za sobą. Trwała ona w maju i czerwcu tego roku. Zorganizowano wtedy serię eventów wspierających środowisko programistyczne oraz zorganizowano serię szkoleń i webcastów. Niestety nie jestem w stanie podać liczby deweloperów piszących w Polsce aplikacje oraz konkretnej liczny aplikacji. Na świecie odnotowaliśmy ponad pół miliona pobrań narzędzi deweloperskich.

[b]- Porozmawiajmy teraz na temat samych telefonów. Ma być dziewięć nowych smartfonów z WP7: cztery HTC, dwa LG, jeden Samsung oraz jeden Dell. Co dalej?[/b]

– Na polskim rynku pojawią się produkty LG, HTC oraz Samsunga – to one zaprezentowano w trakcie polskiej premiery systemu. Pojawi się jeden produkt LG, trzy telefony HTC oraz jeden Samsung.

[b] – Jeden z telefonów – HTC Mozart – od listopada ma pojawić się w sieci Orange.[/b]

Pytanie jak ten telefon będzie się w rzeczywistości nazywał. Precyzyjną nazwę produktów i daty wprowadzenia należy konsultować z producentami. [b]- Orange ma też być partnerem strategicznym nowego systemu. A jak będzie wyglądała współpraca z innymi operatorami?[/b]

– To jest informacja Orange. Jeżeli chodzi o innych operatorów, to każdy z nich prędzej czy później będzie miał w ofercie nasze telefony.

[b]- Zrezygnowaliście z Flasha. Czy nowy system będzie kompatybilny z produktami Adobe?[/b]

– Rozmawiamy z Adobe na temat wsparcia dla technologii Flash oraz obsługi innych formatów, w tym PDF. Na pewno poinformujemy rynek w oficjalnym komunikacie kiedy to nastąpi.

[b]- Dziękujemy za rozmowę.[/b]

[i]rozmawiał Łukasz Kłosowski[/i]

[b]rpkom.pl: Wasz nowy system operacyjny zebrał na starcie dobre opinie. Jakie są atuty Windows Phone 7?[/b]

[b]- System nie ma bardzo ułatwiających używanie urządzenia funkcji takich jak multitasking czy kopiuj-wklej.[/b]

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu