MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z FIRMĄ CELLNEX
Jesteśmy świadkami ogromnego skoku w mobilnej transmisji danych. Między I kw. 2023 a I kw. 2024 r. zwiększyła się ona na świecie o 25 proc. Co więcej, prognozy wskazują, że globalnie do końca 2028 r. średnie miesięczne zużycie danych tylko przez jeden smartfon zbliży się do 46 GB. A rok później wszystkie nasze urządzenia będą korzystały z technologii 5G w paśmie C – powiedział Marcin Augustyniak, dyrektor w firmie Remer, należącej do grupy Cellnex, podczas Cellnex Connectivity Day w Warszawie.
– Era głosu się kończy i jesteśmy w erze klikania i streamingu. Może to być streaming w trakcie meczu czy koncertu, w rozdzielczości Full HD lub 4K. Jednocześnie pasmo C nie penetruje powierzchni zamkniętych, w których de facto spędzamy codziennie 90 proc. czasu – dodał Marcin Augustyniak.
Dynamiczny wzrost transmisji danych generuje wyzwania dla dostawców infrastruktury. Wśród dostępnych do wykorzystania opcji są też możliwości, jakie daje wykorzystanie, także w budownictwie, systemów anten rozproszonych (Distributed Antenna Systems, DAS). Pozwalają one zagwarantować łączność bezprzewodową wysokiej jakości w miejscach z dużym zagęszczeniem użytkowników, takich jak biurowce, stadiony, centra handlowe, lotniska. Co więcej, rozwiązania te zapewniają również doskonały zasięg pod ziemią, w miejscach takich jak tunele, parkingi czy stacje kolejowe.
Te i inne wyzwania dla budownictwa w dobie cyfrowego społeczeństwa stały się także tematem debaty, która odbyła się po prezentacji o DAS.