Pierwszy smartfon z Rosji

Rosyjski klon [b]iPhone’a[/b] to pierwsza na świecie słuchawka wyposażona w system nawigacji satelitarnej GLONASS, rozwijany przez Rosję. Urządzenie obsługuje także standard nawigacyjny GPS.

Producentem smartfona jest koncern [b]AFK Sistiema[/b] miliardera [b]Władimira Jewtuszenkowa[/b], który jest właścicielem 64 proc. akcji spółki. AFK Sistiema to jedyny rosyjski koncern nowych technologii. W 2009 r. był szóstą firmą w Rosji pod względem przychodów, które wyniosły 18,7 mld dolarów, i ósmy według zysku netto – 1,6 mld dolarów. Należy do niej m.in. największy operator komórkowy w Rosji [b]MTS[/b].

Najcenniejszym składnikiem nowego telefonu jest chip GLONASS-GPS. To pierwszy układ scalony rosyjskiego projektu, wykonany w technologii 90-nanometrowej. Prace nad jego opracowaniem kosztowały 250 mln dolarów. W 2011 r. AFK Sistiema rozpocznie produkcję chipów w technologii 45-65 nanometrów. Taką architekturę posiada także wytwarzane przez [b]Samsunga[/b] serce iPhone’a 4, na którym telefon AFK Sistiema jest wzorowany. Ma kosztować 10990 rubli, czyli ok. 1097 zł.

System nawigacji GLONASS powstał jeszcze za ZSRR, w 1976 r. Jego działanie opiera się na 23 satelitach, które swoim zasięgiem obejmują m.in. obszary Rosji dotąd niedostępne dla systemów GPS. Sprzedaż rosyjskiego iPhone’a ruszy 1 marca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bitcoin poniżej 5 tys. dol. Co spowodowało krach?

W ciągu tygodnia kapitalizacja rynku cyfrowych walut stopniała z 210 mld dol. do 145 ...

Tencent: Dzieci będą mogły grać tylko przez godzinę dziennie

Chiński gigant technologiczny Tencent wprowadza limit godzin, jakie najmłodsi gracze będą mogły spędzić na ...

Sztuczna inteligencja zrobi z tobą film porno

Technologia pozwalająca na tworzenie filmów deepfake to kolejny powód, by przestać ślepo wierzyć w ...

Stworzyli system antydronowy, z którego korzystają lotniska i NATO

Spółkę, która specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie przestrzeni powietrznej, założyli raptem trzy lata temu Radosław ...

AI załatwi codzienne sprawy

Asystenci głosowi to wierzchołek góry lodowej, jaką są możliwości sztucznej inteligencji. Rewolucja nadchodzi. Rozwój ...

Arabia Saudyjska promuje aplikację kontrolującą kobiety

Saudyjscy politycy zachęcają obywateli do używania dostępnej w Apple Store i Google Play aplikacji, ...