OECD: internet w pakiecie o 26 proc. tańszy

Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD) opublikowało raport na temat polityki sprzedaży usług dostępu do internetu w krajach należących do organizacji. Z raportu wynika, że średnia cena pakietu trzech usług telekomunikacyjnych w 2009 r. w krajach OECD wynosiła 65 dolarów (z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej). Internet w pakiecie było o 26 proc., czyli 15 dolarów miesięcznie tańszy w porównaniu do usługi sprzedawanej samodzielnie. Ceny w Polsce plasowały się w górnym przedziale.

Raport uwzględnił oferty Telekomunikacji Polskiej, Dialogu i UPC Polska. OECD oszacowało koszt pakietu triple play w Polsce w przedziale od 51 do 140 dolarów miesięcznie, co stawiało Polskę pośród 10 najdroższych krajów OECD. Również pakiet dwóch usług – w cenie 40 dolarów – a w nim koszt usługi dostępowej – 22 dolary – należał do wyższych w OECD.

Cena pakietu dwóch usług w krajach OECD

źr.OECD

Polska znalazła się również w gronie krajów – chociaż w dobrym towarzystwie m.in. Australii, Finlandii, Szwecji, czy Szwajcarii – w których oferowana był jeszcze usługa dostępowa poniżej 500 kb/s (w ubiegłym roku Telekomunikacja Polska wycofała 256 kb/s z portfolio).

Analitycy OECD zwrócili uwagę, że różnice w strategii rynkowej zależą raczej od lokalnych uwarunkowań, niż korporacyjnych praktyk. Dla przykładu UPC nie oferowało w 2009 r. internetu samodzielnie w Holandii, chociaż robiło tak na wielu innych rynkach np. w Polsce. Inaczej grupa France Telecom, która w naszym kraju nie sprzedawała Neostrady samodzielnie (w 2009 r. można już było ją kupić bez planu telefonicznego, ale z opłatą za utrzymanie linii), chociaż sprzedawała internet bez dodatkowych opłat we Francji.

Analitycy OECD zgromadzili 2 tys. ofert 90 operatorów z 30 krajów organizacji. Badanie przeprowadzone zostało w październiku 2009 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bogiem miała być maszyna. Levandowski zamknął swój kościół

Anthony Levandowski, były inżynier Google, sławny na cały świat twórca pojazdów autonomicznych i aferzysta, ...

Już wiadomo, kto na świecie pracuje nad AI

Ponad 3,2 tys. firm prowadzi prace nad sztuczną inteligencją (AI) – wynika z analiz ...

Superkomputery rzucają wyzwanie koronawirusowi

Szesnaście superkomputerów w USA pracuje nad wynalezieniem lekarstwa na Covid-19. Grupa naukowców pracujących nad ...

Dron uderzył w policyjny helikopter. Surowa kara?

Mieszkaniec Kalifornii Andrew Hernandez został przez sąd uznany winnym „prowadzenia niebezpiecznych operacji” w powietrzu. ...

Adrian Kostrzębski: E-sport staje się polskim towarem eksportowym

Wieść o naszej imprezie dochodzi do najbardziej odległych krajów. Katowicka impreza nadal będzie wyznaczała ...

Paweł Rożyński: Cyberprzestępcy pokochali smartfony

To zaskakująco bagatelizowane zagrożenie. Tymczasem smartfon staje się coraz szerzej otwartą bramą do naszych ...