Jedna czwarta sieci Wi-Fi w Polsce bez zabezpieczeń

Kaspersky Lab Polska opublikował podsumowanie badań bezpieczeństwa sieci Wi-Fi w polskich miastach prowadzonych w sezonie 2012/2013. Według firmy stan zabezpieczeń polskich sieci bezprzewodowych można ocenić jako dobry,  jednak ciągle stosunkowo duża liczba sieci, bo aż ponad 25 proc., nie posiada żadnej ochrony.

Kaspersky badaniem objął 11 miast. Dominuje szyfrowanie WPA/WPA2, które jest obecnie najlepszą formą ochrony Wi-Fi dostępną w sprzęcie sieciowym. Stosunkowo niski jest udział standardu WEP, który jest już przestarzały i do złamania go nie są wymagane specjalistyczne umiejętności czy wiedza – wystarczy zwykły laptop z oprogramowaniem, które można bezpłatnie pobrać z internetu.

Jednak w trakcie badania firma wykryła łącznie niemal 34 tysiące otwartych sieci Wi-Fi, z którymi bez większych przeszkód można się połączyć przy użyciu dowolnego laptopa, smartfona czy tabletu. Gdyby jedna taka sieć przypadała na jednego mieszkańca, odpowiadałoby to miastu wielkości Cieszyna, a przecież eksperci z Kaspersky Lab Polska przebadali zaledwie ułamek wszystkich sieci bezprzewodowych w Polsce.  Otwarte hotspoty, które z założenia nie posiadają żadnych zabezpieczeń, stanowią poniżej jednego procenta tej liczby

Najwięcej sieci bezprzewodowych zabezpieczonych algorytmem WPA lub WPA2 było we Wrocławiu, Szczecinie i Poznaniu. W Trojmieście natomiast  niespełna 10 proc. sieci dysponowało przestarzałym standardem WEP, który obecnie nie oferuje wystarczającego bezpieczeństwa (choć aż ponad 30 proc. sieci w Trójmieście jest otwarte). Najmniej zabezpieczonych sieci algorytmem WPA lub WPA2 było natomiast w Częstochowie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na Marsie powstanie baza. Astronauci ją sobie… wydrukują

Amerykańska agencja kosmiczna rozstrzygnęła pierwszy etap trwającego od 2015 r. konkursu na projekt „osiedla”, ...

Paryż: Policja nie może używać dronów do śledzenia ludzi

Sąd orzekł, że paryska policja nie może korzystać z dronów do śledzenia osób, które ...

Google+ zniknie szybciej. Znaleźli kolejną dziurę

Google poinformowało, że portal społecznościowy Google+ zostanie zamknięty w kwietniu, czyli 4 miesiące wcześniej ...

Konserwatyści ostro atakują: Apple uderza w religię

Amerykański koncern ma ostatnio pod górkę na wielu frontach. Teraz na firmę sypią się ...

Twórca CD Projekt stawia na salony VR

Michał Kiciński, autor potęgi studia CD Projekt, które na koncie ma taką grę jak ...

Założyciel Twittera przenosi się do Afryki. Kuszą go kryptowaluty

Jack Dorsey poinformował, że chce zamieszkać w Afryce. W 2020 r. zamierza przenieść się ...