Przegląd prasy – poniedziałek 8 lipca

Publikacja: 08.07.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

T-Mobile powalczy tanimi smartfonami

Michał Fura

Tani smartfon za złotówkę w ofertach abonamentowych za góra kilkadziesiąt złotych – dotychczas takie okazje zdarzały się rzadko, teraz będą pojawiać się coraz częściej. W ciągu najbliższych kilkunastu dni T-Mobile wprowadzi na rynek niedrogie aparaty firmy Alcatel – model One Touch Fire – oparte na systemie operacyjnym fundacji Mozilla, twórcy przeglądarki Firefox. Operator zaprezentuje oficjalnie urządzenie na polskim rynku w czwartek, a w ciągu kilku następnych dni wprowadzi je do sprzedaży. Wszystko zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Deutsche Telekom, właściciela T-Mobile. Podczas targów telekomunikacyjnych w Barcelonie ogłosił on, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów europejskich, w którym pojawi się tani smartfon.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=454358 (dostęp płatny)

Nie bądźmy zakładnikami niskich cen

Krzysztof Zarębski, radca prawny, partner w kancelarii Zając Zarębski i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

„Internet dla Mazowsza”. To wyceniany na blisko pół miliarda złotych projekt, w ramach którego do końca 2014 r. powstanie ok. 3800 km tras światłowodowych, a w 33 miastach sieć umożliwiająca świadczenie usług o prędkości ponad 100 Mb/s. Oferty złożone w przetargu zostały otwarte pod koniec czerwca br. Przystąpiły do niego dwa konsorcja: 1) Korean Telecom Corporation, Daewoo International Corporation, Asseco Poland, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych, Biatel Telekomunikacja, Biatel BIT, KBTO oraz 2) Otwarte Mazowieckie Sieci Szerokopasmowe (OMSS), które tworzą Hawe, Alcatel-Lucent Polska oraz TP Teltech. Konsorcjum koreańskie zaproponowało 372 mln zł netto, a konsorcjum firm polskich 399 mln zł netto. Niespełna 10-proc. różnica w cenie nie daje jednak pełnego oglądu sytuacji, gdyż kwoty dotyczą zupełnie różnego zakresu prac.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=454367 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Tysiące przerodziły się w miliony

Piotr Sobolewski, Jakub Kurasz

Marek Falenta, główny akcjonariusz Hawe i ZWG, inwestor giełdowy. Skąd w ogóle pomysł na inwestycje w Hawe? Znajomi czy czysta kalkulacja finansowa na zasadzie prognoz, że telekomunikacja ma lepszą przyszłość? W międzyczasie, gdy realizowałem zyski z inwestycji w IDM, zainwestowałem pieniądze także w inne spółki, m.in. właśnie w Hawe i ZWG. W tej chwili to Hawe jest moją największą inwestycją. Uważam, że jako Hawe jesteśmy w stanie dać ludziom szybki Internet, a wiadomo, że dziś wszyscy tego Internetu potrzebują. Dostęp do sieci staje się kolejnym oprócz wody czy prądu dobrem publicznym, co stwarza naszym inwestorom szanse na duży zysk. Bazując na naszej sieci szkieletowej chcemy zrobić otwartą platformę infrastrukturalną dla wszystkich operatorów. Dzięki tej sieci łatwiej nam teraz rozwijać sieć dostępową do domów.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/746884_Tysiace_przerodzily_sie_w_miliony.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Pomarańczowy telekom zmieni kapitana

Bruno Duthoit zastąpi Macieja Wituckiego. Roszada będzie mieć charakter symboliczny — wskaże drogę, którą podąży Orange. Koniec epoki — tak można określić zmianę, która szykuje się na szczytach Telekomunikacji Polskiej (TP). Od listopada 2006 r. największym polskim telekomem kieruje Maciej Witucki. Według informacji „Pulsu Biznesu”, listopadowy, siódmy jubileusz, będzie ostatni, bowiem we władzach France Telecom zapadła decyzja o zmianie szefa. Formalnie ma do niej dojść jesienią, ale zostanie ogłoszona wcześniej.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3218120,61357,pomaranczowy-telekom-zmieni-kapitana

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Europejsko-japońskie porozumienie dla szybkiego Internetu

Urszula Zielińska

Komisja Europejska i Japonia ogłosiły sześć wspólnych projektów badawczych, których celem jest takie przemodelowanie architektury sieci Internet, aby zwiększyć jej efektywność przesyłu danych. Jeden z projektów – o nazwie „Strauss” – zakłada zaprojektowanie sieci o prędkości 100 Gb/s, czyli pięć tysięcy razy większej niż aktualna  średnia prędkość sieci w Europie (19,7 Mb/s). Ma to być sieć światłowodowa.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1211303-Europejsko-japonskie-porozumienie-dla-szybkiego-Internetu.html#.UdpZb22bu4E (dostęp płatny)

Firmy Solorza-Żaka zwierają szyki przy promocji

Magdalena Lemańska

Dla Polkomtelu, Cyfrowego Polsatu i Invest-Banku będzie pracować jedna agencja reklamowa. W ramach uwspólniania działań sprzedażowych i usługowych oraz stworzenia nowej strategii i komunikacji marketingowej trzy firmy powiązane z mediowo-telekomunikacyjnym imperium Zygmunta Solorza-Żaka wybiorą jedną agencję reklamową – podał branżowy newsletter Presserwis. Operator sieci komórkowej Plus – Polkomtel – oraz platforma satelitarna Cyfrowy Polsat już współoferują swoje usługi.  Invest-Bank (Zygmunt Solorz-Żak współkontroluje go poprzez spółki Karswell Ltd. i Delas Holdings Ltd.) korzysta z punktów sprzedaży Cyfrowego Polsatu – sprzedaje w nich swoje usługi.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1211308-Firmy-Solorza-Zaka-zwieraja-szyki-przy-promocji.html#.UdpZcm2bu4E (dostęp płatny)

KRRiT w lipcu uzupełni ofertę cyfrowej telewizji

Magdalena Lemańska

Piątkowe rozdanie miejsc dwóm kanałom startującym w konkursie na mające się zwolnić w 2014 r. częstotliwości w pakiecie naziemnej telewizji cyfrowej to dopiero połowa procesu. Teraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozsądzi, kto zasługuje na bycie nadawcą – najbardziej obleganych przez dużych komercyjnych nadawców – kanałów filmowego i edukacyjno-poznawczego.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1211306-KRRiT-w-lipcu-uzupelni-oferte-cyfrowej-telewizji.html#.UdpZeG2bu4E (dostęp płatny)

Wirtualna Polska najbardziej mobilna

Magdalena Lemańska

Według badań Megapanel ze smartfonów i tabletów najczęściej wchodzimy na witryny z Grupy Wirtualna Polska-Orange, właściciela m.in. portalu wp.pl, witryny Orange.pl i platformy Bloog. Według najnowszych badań Megapanel przeprowadzanych na zlecenie spółki Polskie Badania Internetu przez Gemiusa, w kwietniu (od tego miesiąca ruch mobilny jest liczony rozłącznie od tego z urządzeń innych niż smartfony i tablety) witryny wchodzące w skład Grupy wp.pl-Orange odnotowały ponad 190 mln wejść z urządzeń mobilnych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1211307-Wirtualna-Polska-najbardziej-mobilna.html#.UdpZjm2bu4E (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

T-Mobile powalczy tanimi smartfonami

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu