W marcu tego roku z serwisów VoD (takich jak Ipla, Iplex, Onet VoD, Kinoplex.gazeta.pl czy Cineman.pl) za pośrednictwem komputera lub laptopa korzystało 81,4 proc. ich widzów. To o 13,2 pkt proc. więcej niż w styczniu 2013 roku – wynika z danych firmy Pentagon Research. 11,8 proc. sięga w tym celu po poręczniejszego Netbooka.

Co ciekawe, istotnie wzrosła jednak także liczba osób, które sięgają w tym celu po connected TV(czyli telewizory z dostępem do Internetu) – w styczniu 2013 r. stanowili 10,4 proc. wszystkich, a w marcu tego roku już 21,1 proc.

Rosła także popularność urządzeń mobilnych. – Niespełna co dziesiąty użytkownik korzystał z VoD latem 2013 roku przy użyciu smartfona. W marcu bieżącego roku wskaźnik ten wzrósł już do 14,4 proc., a więc o 5,2 pkt proc. więcej. Wzrost zastosowania smartfonów jest tym bardziej imponujący, że jeszcze na początku zeszłego roku urządzenia te były praktycznie niewykorzystywane jako narzędzia dostępu do VoD – podaje Pentagon Research w swoim raporcie. Jak dodaje, „po przejściowych zawirowaniach” odnotowanych w poprzednich edycjach badania coraz popularniejszym urządzeniem do oglądania internetowego wideo są tablety. W marcu tego roku VoD oglądało na nich 12,4 proc. użytkowników tej usługi (w sierpniu ubiegłego roku było to 8,1 proc., ale w styczniu 2013 roku: 16,3 proc.).

Najmniej popularnym urządzeniem do oglądania VoD są konsole do gier (korzysta z nich w tym celu 3,4 proc. widzów VoD, w sierpniu 2013 roku były to 2 proc., a w styczniu ubiegłego roku: 0,9 proc.).

W najnowszej fali badania, którą przeprowadzono w drugiej połowie marca tego roku, wzięło udział 1,2 tys. respondentów z panelu badawczego Pentagon Online (badano ich ankietą internetową CAWI). Próba była reprezentatywna dla mieszkańców Polski w wieku 18-49 lat pod względem wieku i płci.