Sprzedaż tabletów wzrosła w II kwartale o 11 proc.

Łącznie od kwietnia do czerwca sprzedało się na świecie 49,3 mln tych urządzeń – podliczyło IDC. To więcej niż rok temu, ale mniej niż w poprzednim kwartale.


Zdaniem analityków tej firmy, pomimo tego, że w drugim kwartale sprzedało się o 1,5 proc. mniej tabletów niż w pierwszym, całorocznie rynek wzrośnie, choć wolniej niż w 2013 r. (wtedy liczba sprzedanych tabletów skoczyła o 50 proc. względem 2012 r.). – Już w ubiegłym kwartale wskazywaliśmy na to, że na rynek tabletów ma wpływ wzrost zainteresowania wielkoekranowymi smartfonami i dłuższy cykl użytkowania tabletów – mówi Jean Philippe Bouchard z IDC. Jego zdaniem mimo to w drugiej połowie rynek trochę przyspieszy. Na rynku pojawi się też więcej partnerstw nastawionych na oferowanie usług dla biznesu, w rodzaju tego zawartego niedawno przez Apple z IBM.

Liderem sprzedaży tabletów był w drugim kwartale Apple: sprzedał 27 proc. wszystkich tego rodzaju urządzeń, jakie trafiły na rynek w tym czasie: 13,3 mln (to o 9,3 proc. mnie niż przed rokiem). Jego udział w rynku spadł rok do roku o 6 pkt proc. Za Applem uplasował się Samsung z 8,5 mln sprzedanych urządzeń ( to o 1,6 proc. więcej niż przed rokiem w tym samym czasie). Kolejne było Lenovo, które odnotowało najwyższy wzrost sprzedanych urządzeń w ujęciu rocznym: o 64 proc. do 2,4 mln i wyprzedziło Asusa, który w poprzednich zestawieniach zajmował miejsce trzecie. Obecnie znajduje się na czwartym ze sprzedażą na poziomie 2,3 mln (o 13,1 proc. wyższą niż przed rokiem).

Tabletów Acera sprzedał się 1 mln (o 36 proc. mniej niż przed rokiem). Aż o jedną trzecią wzrosła natomiast sprzedaż tabletów pozostałych marek. Ma to związek z masowym włączaniem tańszych modeli mniej znanych producentów tabletów do ofert rozmaitych operatorów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Z robotem na podbój Stambułu

Na początku marca Team RaByte – grupa uczniów ze szkół średnich – wyrusza do ...

Sympatię goni randkowy serwis dla gejów. Zaskakujące dane

Rośnie popularność portali i aplikacji randkowych. W Polsce korzysta z nich ponad 3,4 mln ...

Koreańczycy śpiewają dźwięki z Windows i iPhone`a. Niesamowity efekt

MayTree, południowokoreańska grupa a cappella postanowiła zaśpiewać i nagrać dźwięki z iPhone’a. Wcześniej zaśpiewali ...

Internetowe zrzutki z Trójmiasta. To ma być więcej niż platforma

Crowdfunding nabiera rozpędu. Właśnie ruszył Wspólny Interes, nowa platforma tego typu, która chce wspierać ...

Żołnierze będą widzieć przez ściany. Megakontrakt Microsoftu

Koncern Billa Gatesa dostarczy 120 tys. zestawów gogli rozszerzonej rzeczywistości HoloLens. Innowacyjne wyposażenie ma ...

AliExpress postawi w Polsce własne automaty paczkowe

Chińska platforma zakupowa przyspiesza terminy dostaw do Polski. Chce także rozwijać u nas system ...