Konsultacje w sprawie 9,1 mld euro na ICT. Także w Polsce

Ministerstwo Infrastruktury zaprosiło (za pośrednictwem organizacji branżowych) zainteresowane podmioty do zaopiniowania wstępnych zasad doboru projektów, jakie będą mogły zostać sfinansowane z nowego europejskiego narzędzia, którego celem jest zagęszczenie i modernizacja infrastruktury energetycznej, drogowej i teleinformatycznej w krajach Unii Europejskiej.

Program „Łącząc Europę” jest elementem nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Na projekty teleinformatyczne przeznaczono w nim 9,1 mld euro w postaci bezpośrednich dotacji, jak również wspieranego centralnie systemu dłużnych instrumentów finansowych. Na obecnym etapie planowania budżetu nie podano alokacji bezpośrednio na budowę infrastruktury telekomunikacyjnej. Jednym z głównych obszarów planowanych działań jest jednak „Rozwój geograficznie zróżnicowanego portfelu projektów na rzecz usług szerokopasmowych, przyczyniających się do realizacji celów określonych w europejskiej agendzie cyfrowej”.

Choć program „Łącząc Europę” co do zasady ma wspierać programy transgraniczne, aktualnie dostępne założenia nie wykluczają wprost realizacji projektów na poziomie krajowym.

Cały budżet programu „Łącząc Europę” wynosi 40 mld euro plus 10 mld euro z Funduszu Spójności. Nie wiadomo jeszcze, czy będą to jedyne środki na budowę infrastruktury ICT przewidziane w perspektywie finansowej 2014-2020.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polak bardzo mało wart dla internetowych gigantów. Dlaczego?

O ile dane internauty z państw zachodnich warte są nawet 200 dol., to Polacy ...

Facebook płacił nawet dzieciom za instalację aplikacji „szpiegującej”

20 dolarów miesięcznie płacił społecznościowy gigant za instalowanie oprogramowania, które „szpiegowało” użytkowników – ustalił ...

Australia: za cyberatakiem na parlament stały Chiny

Australijskie służby wywiadowcze ustaliły, że za cyberatak na parlament i trzy największe partie polityczne ...

Starcie twórców z gigantami sieci

Duże serwisy mogą się demonstracyjnie zamykać, by zablokować korzystną dla twórców i wydawców unijną ...

Popłyną miliardy dla startupów

Polski Fundusz Rozwoju zawarł umowy z 21 funduszami, które rozkręcą rodzime innowacje. W czwartek ...

Steve Wozniak: Przyszłość to robotyka

Gdyby ktoś, kto idzie właśnie na politechnikę zapytał mnie, co ma robić, by znaleźć ...