Konsultacje w sprawie 9,1 mld euro na ICT. Także w Polsce

Ministerstwo Infrastruktury zaprosiło (za pośrednictwem organizacji branżowych) zainteresowane podmioty do zaopiniowania wstępnych zasad doboru projektów, jakie będą mogły zostać sfinansowane z nowego europejskiego narzędzia, którego celem jest zagęszczenie i modernizacja infrastruktury energetycznej, drogowej i teleinformatycznej w krajach Unii Europejskiej.

Program „Łącząc Europę” jest elementem nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Na projekty teleinformatyczne przeznaczono w nim 9,1 mld euro w postaci bezpośrednich dotacji, jak również wspieranego centralnie systemu dłużnych instrumentów finansowych. Na obecnym etapie planowania budżetu nie podano alokacji bezpośrednio na budowę infrastruktury telekomunikacyjnej. Jednym z głównych obszarów planowanych działań jest jednak „Rozwój geograficznie zróżnicowanego portfelu projektów na rzecz usług szerokopasmowych, przyczyniających się do realizacji celów określonych w europejskiej agendzie cyfrowej”.

Choć program „Łącząc Europę” co do zasady ma wspierać programy transgraniczne, aktualnie dostępne założenia nie wykluczają wprost realizacji projektów na poziomie krajowym.

Cały budżet programu „Łącząc Europę” wynosi 40 mld euro plus 10 mld euro z Funduszu Spójności. Nie wiadomo jeszcze, czy będą to jedyne środki na budowę infrastruktury ICT przewidziane w perspektywie finansowej 2014-2020.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polka na czele międzynarodowej gałęzi Google’a

1 lipca stanowisko globalnej dyrektor Google for Startups, jednostki zarządzającej campusami i wspierającej startupy, ...

Alphabet wart bilion dolarów

Konglomerat Alphabet dołączył do ekskluzywnego grona firm wartych ponad bilion dolarów. Firma założona przez ...

Amerykanie zrobią testy na wirusa w zrobotyzowanym laboratorium

Całkowicie zrobotyzowane laboratorium jest w stanie przeprowadzić aż 1000 testów na obecność koronawirusa dziennie. ...

Korzystasz z Photoshopa lub piszesz w Wordzie? To niebezpieczne

Microsoft Word i Adobe Photoshop to jedne z najpopularniejszych programów, używanych niemal codziennie na ...

Użytkowników Netflixa przybywa, więc czas podnieść ceny

Firma chce od Amerykanów więcej za abonament na swoje usługi. To największa podwyżka opłat ...

Mariusz Chudy: Po RODO wzrosła świadomość cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo jest kluczowym aspektem na kolejne dekady – mówił w programie #RZECZoBIZNESIE Mariusz Chudy, ...