Reklama
Rozwiń
Reklama

Coraz lepsze prognozy dla chmury

W ciągu najbliższych czterech – pięciu lat globalny ruch w obrębie chmury obliczeniowej wzrośnie ponad 12-krotnie, a wartość tej branży – niemal trzykrotnie

Publikacja: 30.11.2011 17:34

Coraz lepsze prognozy dla chmury

Foto: Flickr

Według firmy Cisco do 2015 roku ruch sieciowy związany z przetwarzaniem danych w ramach cloud computingu zwiększy się aż 12-krotnie. Do 2014 roku usługa ta będzie stanowić ponad połowę wszystkich procesów roboczych centrów przetwarzania danych. Chmura danych, czyli cloud computing, to najdynamiczniej rozwijająca się część rynku IT –  zarówno w Polsce, jak i na świecie. Prognoza firmy Visiongain podaje, że chmura obliczeniowa w 2016 roku  będzie warta 82,9 mld dol.

– Rozwiązania w chmurze to przyszłość IT. Firmy decydują się na nie m.in. ze względu na znaczne oszczędności, jakie się z nimi wiążą – mówi Marek Marczuk, dyrektor ds. rozwiązań i strategii w Huawei Polska, dodając, że korzystanie z chmury zwalnia firmy z konieczności utrzymywania własnych serwerowni czy opłacania abonamentu w centrach danych.

Firma IDC, która przygotowała raport pt. „Poland’s Cloud Services Market 2011 – 2015″, podaje, że w 2010 roku usługi cloud computingu stanowiły 7 proc. polskiego rynku IT, szacowanego na ponad 520 mln dol. Ewa Zborowska, analityk IDC, twierdzi, że w Polsce rozwój tej branży jest jeszcze na wczesnym etapie.

– Rosnąca mobilność czy konsumeryzacja powodują, że większość organizacji będzie musiała rozważyć możliwość skorzystania z tych nowych rozwiązań – mówi Zborowska.

– Ze względu na problem z opóźnieniami w transmisji danych Polska jest gotowa na razie na zastosowanie średniozaawansowanych aplikacji zbudowanych w oparciu o przetwarzanie w chmurze – mówi Grzegorz Dobrowolski, dyrektor techniczny w firmie Cisco.

Reklama
Reklama

Prognoza IDC mówi, że rynek ten będzie rósł rocznie o jedna trzecią do 2015 roku. Dla porównania: średnia wzrostu dla całego rynku IT wynosi 5 proc.

– Choć proces oswajania się z takim stylem zarządzania biznesem musi potrwać, to coraz bardziej powszechna obecność internetowych aplikacji, takich jak elektroniczna bankowość, sprawia, że najbliższe lata polskiego rynku IT mogą należeć właśnie do chmury – mówi Edward Jędrzejowski z firmy informatycznej Epicor Software Poland. – Głównym czynnikiem, który opóźnia pełną popularyzację rozwiązań chmurowych, jest psychologiczna obawa przedsiębiorców  przed „wirtualnością” chmury.

Na świecie udział cloud computingu w całym rynku IT sięga obecnie 10 proc., ale według szacunków IDC do 2014 roku ma się zwiększyć do 16 proc. Ich wartość wzrośnie w tym czasie do 45 mld dol.

Telekomunikacja
Ta sieć komórkowa zabrała najwięcej klientów rywalom. Jest też wielki przegrany
Telekomunikacja
Internet z KPO mocno opóźniony? Gotowe tylko 25 proc. sieci
Telekomunikacja
Które sieci komórkowe wybierali Polacy? Zwycięzców jest dwóch
Telekomunikacja
Duże zainteresowanie naborem na nadzorcę rynku telekomunikacyjnego. Kto wystartował?
Materiał Promocyjny
Historyczne śródmieście Gdańska przyciąga klientów z całego kraju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama