T-Mobile i GTS wkraczają w chmurę

Usługi typu cloud wabią nowych graczy. Deutsche Telekom otworzył w chmurze sklep z aplikacjami mobilnymi dla biznesu, GTS udostępnił firmom przestrzeń do przechowywania danych

Publikacja: 07.03.2012 14:08

T-Mobile i GTS wkraczają w chmurę

Foto: ROL

Tegoroczne targi technologiczne CeBIT w Hanowerze odbywają się pod hasłem chmury obliczeniowej (cloud), czyli usług polegających na udostępnianiu przez sieć oprogramowania oraz przestrzeni do przechowywania danych. „Chmurowość” tych usług polega na tym, że nie są związane z konkretnym serwerem, a dostęp do nich możliwy jest przez Internet z dowolnego miejsca.

Wszyscy liczący się producenci oprogramowania zaprezentowali w Hanowerze swoje oferty chmurowe. Teraz dołączyli do nich obecni w Polsce operatorzy telekomunikacyjni – Deutsche Telekom (właściciel T-Mobile) i GTS, dla których cloud jest naturalnym przedłużeniem istniejącej infrastruktury.

Deutsche Telekom jako pierwszy z operatorów zdecydował się udostępnić usługę, która pozwoli małym i średnim przedsiębiorstwom za pośrednictwem chmury skorzystać ze sprawdzonych mobilnych aplikacji biznesowych – powiedział rpkom.pl Phil Zamani, wiceprezes Deutsche Telekom odpowiedzialny za usługę Cloud.

Usługa nosi nazwę Business Marketplace i jest biznesowym odpowiednikiem app store, czyli internetowego sklepu z aplikacjami mobilnymi – programami, które można pobierać na komórkę lub tablet. Największe app store’y – należące do Apple’a i Androida – udostępniają obecnie po pół miliona aplikacji.  W 2011 roku z tego typu e-sklepów korzystało 35 proc. przedsiębiorstw na świecie, o 8 proc. więcej niż w 2010 roku – podaje firma analityczna Forrester. Według analityków IDC wartość rynku aplikacji mobilnych w 2012 roku ma przekroczyć 14 mld dol.

– Bezpieczeństwo korzystania z usługi Business Marketplace i przechowywania w niej danych jest zagwarantowane przez Deutsche Telekom, które zapewnia opiekę techniczną na każdym jej etapie: od subskrypcji po jeden wspólny biling za wszystkie nasze usługi – twierdzi Dirk Backofen, wiceprezes DT ds. marketingu i klientów biznesowych.

Business Marketplace jest już dostępny w Polsce, jednak opłaty za aplikacje na  razie rozliczane są poprzez system płatności internetowych PayPal, a nie na billingu od operatora. Phil Zamani twierdzi, że w pełnym zakresie usługa ta dostępna będzie latem tego roku. Do tego czasu wzrosnąć powinna również liczba umieszczonych tam aplikacji – na razie dostępne są trzy. Aby przyspieszyć ten proces, DT uruchomił uproszczony program partnerski dla producentów oprogramowania, którzy za pośrednictwem chmury mogą udostępniać w Business Marketplace swoje aplikacje.

Inny model świadczenia usług chmurowych wybrał GTS, operator oferujący zintegrowane usługi telekomunikacyjne dla biznesu. Firma zaoferowała przedsiębiorstwom przestrzeń do przechowywania i backupu danych.

– Nasze dwie nowe usługi – GTS Data Storage i GTS Backup – świadczone w modelu outsourcingowym pomagają firmom skoncentrować się na rozwoju, bez potrzeby zajmowania się projektowaniem, zakupem i konfigurowaniem usług IT – twierdzi Marcin Kotlarski, dyrektor produktu w grupie GTS.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu