Francuscy ISP blokują Google

France Telecom oraz Iliad – każdy oddzielnie i w inny sposób – zadecydowały się na konflikt z Google, aby zwrócić uwagę na problem rosnącego ruchu z serwerów amerykańskiego dostawcy.

Jak informuje serwis FierceTelecom francuski Orange spiera się z globalnym dostawcą tranzytu IP – firmą Cogent – o zasady opłacania ruchu, jakie z serwerów YouTube przenosi do sieci FT Cogent. Wedle amerykańskiego telekomu FT degraduje ten ruch, ponieważ spółki nie mogą dojść do kompromisowych zasad płatności. FT chce ponoć rozliczać je w oparciu o każdy strumien wideo podnoszony z serwerów YouTube na co Cogent się nie godzi. Francuski urząd antymonopolowy ma jednak wspierać metodologię rozliczeniową, jaka zaproponował FT.

Wsparcia organów publicznych nie uzyskał natomiast jego konkurent Iliad, oferujący usługi telekomunikacyjne (w oparciu o dostęp regulowany) pod marką Free. Iliad zdecydował się od początku stycznia br. na demonstracyjną blokadę reklam emitowanych przez serwery Google i YouTube. Media nie donoszą, czy Iliad wysuwał bezpośrednio jakieś oczekiwania pod adresem Google, nie mniej wiadomo, że we Francji toczy się publiczna dyskusja na temat kontrybucji wielkich serwisów internetowych na rzecz rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej, skoro nie płacą oni lokalnie znaczących podatków od swojej działalności.

Mimo tego francuski rząd interweniował w imię zasady neutralności sieciowej i wymusił na Iliad usunięcie domyślnej blokady reklam, sugerując że lepszy byłby mechanizm „na życzenie abonenta”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gwiazda „Gry o tron” zagra w „Wiedźminie”. Tajemnicza postać

Norweski aktor Kristofer Hivju, znany z roli Tormunda w serialu „Gra o tron”, ma ...

Smartfon Meizu Zero, czyli zero przycisków

Meizu rozpoczęło przedsprzedaż telefonu, który nie ma żadnych wejść, portów czy przycisków. Wszystkimi funkcjami ...

W sieci ujawniono wyciek kont e-mail i haseł do nich na niespotykaną skalę

Na stronie Have I Been Pwned opisano bezprecedensowe zdarzenie, które wdrapało się na pierwsze ...

Hakerzy wykorzystują epidemię, by wyłudzić dane. Skok aktywności

Zorganizowane grupy cyberprzestępcze wykorzystują niepewność i obawy związane z pandemią koronawirusa. O zwiększonej aktywności ...

Twitter ma zaskakujący pomysł na walkę z dezinformacją

Użytkownicy Twittera często podawali dalej tweety, których zawartości nawet nie czytali. Serwis chce to ...

Z robotem na podbój Stambułu

Na początku marca Team RaByte – grupa uczniów ze szkół średnich – wyrusza do ...