Grupa Lotos ratuje Hawe Telekom

Hawe Telekom, spółka zależna Mediatela, a pośrednio Hawe, niegdyś kontrolowanego przez Marka Falentę, znowu jest w sanacji. Sąd uchylił postanowienie o umorzenie postępowania uzdrawiającego firmę. Jak się okazuje, stało się to na wniosek Grupy Lotos.

15 stycznia br. sędzia XXIII Wydziału Gospodarczego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie uchylił postanowienie sędziego X Wydziału Gospodarczego stołecznego Sądu Rejonowego umarzające postępowanie sanacyjne Hawe Telekom oraz postanowienie sędziego – komisarza w przedmiocie stwierdzenia nie przyjęcia układu – podał Mediatel, właściciel Hawe Telekom.

Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia. Wydawałoby się, że tym samym pozytywny skutek odniosło zażalenie złożone przez zarząd Hawe Telekom w sierpniu 2018 r.. Jak jednak wynika z informacji prasowej Hawe Telekom, sąd pozytywnie odniósł się do odwołania złożonego przez…Grupę Lotos.

To o tyle ciekawe, że do tej pory przynajmniej w relacjach mediów i giełdowych raportach Mediatela, Lotos nie pojawiał się jako aktywny gracz w tej historii. Według naszych informacji Hawe Telekom jest winne Lotosowi kilkadziesiąt tysięcy złotych tytułem niezapłaconych rachunków za paliwo.

W komunikacie prasowym Mediatela czytamy, że „wcześniejsza decyzja o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego w Hawe Telekom stała się nieważna. Sytuacja w spółce się stabilizuje a zarząd z wierzycielami prowadzi intensywne rozmowy na temat przyszłości firmy”.

„W opinii zarządu decyzja sądu odwoławczego oznacza konieczność powtórzenia głosowania układu. Pozwoli to także na przyśpieszenie stabilizacji sytuacji w spółce, co będzie także efektem prowadzonych ostatnio rozmów zarządu z wierzycielami” – dodano.

Paweł Paluchowski cytowany w komunikacie prasowym zapowiada wejście do Hawe Telekom inwestora. – Jestem przekonany, że w obecnych realiach decyzja sądu odwoławczego przyśpieszy zawarcie układu z wierzycielami. W mojej ocenie w ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło do znaczącego zbliżenia się stanowisk zarządu oraz największych wierzycieli w zakresie sposobu restrukturyzacji poprzez wprowadzenia do spółki inwestora, który spłaciłby znaczącą cześć długu i zapewnił Hawe Telekom środki na dalsze inwestycje – mówi Paweł Paluchowski.

– Spółka będąca w sanacji rozwija swoją działalność operacyjną, obsługuje kontrakty zawarte z klientami i co najważniejsze poszerza możliwości swojej ogólnopolskiej sieci światłowodowej. Jestem przekonany, że te fakty dostrzegają nasi wierzyciele i inni interesariusze, co ułatwia prowadzenie rozmów. Przed nami kolejne negocjacje i kolejne głosowanie. Jestem przekonany, że w tym roku doprowadzimy do układu – przekonuje szef Hawe Telekom i Mediatela.

„W opinii zarząd Hawe Telekom jest w lepszej sytuacji finansowo-rynkowej niż na początku procesu restrukturyzacji. Spółka realizując długoterminową strategię generuje dodatnie przepływy pieniężne z prowadzonej działalności, a w ciągu kilku ostatnich miesięcy przeprowadziła kolejne inwestycje m.in. w uzbrojenie infrastruktury w dodatkowy kabel światłowodowy, a także system transmisyjny i system nadzoru sieci Fiber Doctor” – czytamy.

Zarząd Mediatela (prezesuje mu ta sama osoba, co Hawe Telekom, czyli Paweł Paluchowski uważa, że postanowienie sądu odwoławczego ułatwi przyjęcie układu i stabilizację sytuacji Hawe Telekom.

Głównym wierzycielem Hawe Telekom jest państwowa Agencja Rozwoju Przemysłu. Prawie 100 proc. akcji Mediatela należy do Hawe (spółka jest w restrukturyzacji).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amazon zatrudnia 100 tys. ludzi. Koronawirus napędza biznes

Gigant e-handlu zapowiedział zatrudnienie dodatkowych 100 tysięcy ludzi. Chce nadążyć za gwałtownym wzrostem zamówień. ...

Digitalizacja to siła napędowa zmian

Polska może stać się cyfrowym sercem Europy – mówi Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego ...

Motorola dołączyła do wyścigu na telefony ze składanym ekranem

Amerykańska marka, która znajduje się pod chińskimi skrzydłami (Lenovo), wypuściła na rynek aparat Razr. ...

Producenci gier walczą o ulgę IP Box. CD Projekt już ją dostał

Największy polski producent gier może skorzystać z ulgi IP Box – uznał fiskus. Na ...

Polski startup chce być numerem jeden na kontynencie

WhitePress wychodzi za granicę – rodzima platforma content marketingowa otwiera biura w kolejnych czterech ...

Urządzenia domowe szkodliwie promieniują? Ekspert UJ wyjaśnia

Świat nauki jest podzielony w opinii, czy szkodliwe są wysokie czy niskie częstotliwości. Pole ...