5G od Playa jeszcze w tym roku

Technologia 5G to nie tylko smartfony z megaszybkim dostępem do internetu. Nowa technologia znajdzie zastosowanie np. w bezpilotowych taksówkach powietrznych, jak ta prezentowana podczas MWC Barcelona
Bloomberg

Trwa wyścig operatorów komórkowych o koszulkę lidera nowej technologii. Najmłodszy gracz rusza w piątek z nietypową kampanią.

P4, operator sieci Play (Grupa Play Communications), rozpoczyna nową kampanię reklamową, w której główną rolę pełnić będzie własna sieć telekomu. Operator zdecydował się na odważny krok. W kampanii pojawi się 5G, której to technologii na razie nikt w Polsce nie ma w ofercie. Telekom będzie promować się pod hasłem „5G-Ready”.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes Play: Weszliśmy w erę 5G

Sieć przyspieszy 3–4 razy

– Zrozumieliśmy, że musielibyśmy poczekać, aż 5G zaoferuje lepsze i szybsze doświadczenie konsumenckie. Postanowiliśmy więc uaktualnić naszą sieć, przygotować ją na 5G i otworzyć pierwsze lokalizacje 5G w Polsce w tym roku – mówi „Rzeczpospolitej” Jean-Marc Harion, prezes P4.

CZYTAJ TAKŻE: Polska może skończyć bez strategii dla sieci 5G

Jak podaje, telekom zaczyna oferować możliwości sieci, którą określa mianem 5G-Ready od 2 tys. lokalizacji, a do końca roku ma ich być 3,1 tys. – Odpowiada to 30 proc. naszej sieci i 20 proc. ludności polskiej – mówi Jean-Marc Harion.

Z technicznego punktu widzenia – wyjaśnia prezes Playa – 5G-Ready to zaawansowana wersja LTE-Advanced, przy czym telekom jako pierwszy w kraju jednocześnie użył pięciu komponentów zbliżających funkcje i parametry infrastruktury do 5G.

Co to oznacza dla użytkowników? Według prezesa P4 znaczące przyspieszenie mobilnego dostępu do internetu. Prezes Playa ocenił, że prędkość mobilnego internetu w sieci przygotowanej do wdrożenia technologii 5G będzie 3–4 razy szybsza niż w sieci 4G (LTE) operatora.

CZYTAJ TAKŻE: 5G: Mozolne szycie nowej sieci

– W obszarach naszej sieci, które są 5G-Ready, klienci posiadający odpowiednie urządzenia będą mogli korzystać z internetu o prędkości ok. 80–100 megabitów na sekundę, w szczycie dochodzącym do 300–500 megabitów na sekundę. Można to porównać ze średnią prędkością danych w naszej sieci 4G LTE, w której szybkość przesyłania danych waha się między 20–30 megabitów na sekundę i w okresach szczytowych potrafi dojść do 50 – podał Jean-Marc Harion.

Pierwsze sześć lokalizacji z 5G w Polsce uda nam się otworzyć jeszcze przed nadejściem września

– W obszarach 5G-Ready, klienci Play mogą oglądać w podróży telewizję 4K, czy śledzić wideokonferencje w rozdzielczości HD – zapewnia szef telekomu.

Według niego ruszająca właśnie kampania ma uświadomić konsumentom, że sieć przeszła modernizację.

Prezes Playa zdradza też „Rz” plany startu pierwszych masztów 5G . – Pierwsze sześć lokalizacji z 5G w Polsce uda nam się otworzyć jeszcze przed nadejściem września – mówi Harion, nie podając szczegółów. Będzie to ciągle rodzaj testu, z wykorzystaniem częstotliwości wypożyczonych od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jak zapewnił, telekom decyduje się na ten ruch „nie dla PR-u, ale aby użytkownicy mogli faktycznie korzystać z tej technologii”.

CZYTAJ TAKŻE: Bez Huawei sieć 5G powstanie, ale może być droższa

Szef giełdowej firmy nie podał aktualnych danych o tym, ile masztów liczby sobie obecnie własna sieć Play.

W styczniu telekom podzielił się danymi na koniec grudnia, zgodnie z którymi w ciągu 12 miesięcy jego sieć rozrosła się o 1316 masztów do 7003. Michał Ziółkowski, członek zarządu telekomu odpowiedzialny za technikę, zapowiedział wtedy, że do końca 2019 r. operator przestanie być numerem trzy pod tym względem, co oznacza, że zamierza przegonić sieć Plus.

Testy w Warszawie i Zakopanem

Do startu 5G przygotowuje się świat. W Polsce testy prowadzą wszyscy, a głośno mówili o nich dwaj operatorzy. T-Mobile jako pierwszy uruchomił testowo sieć kilku masztów 5G w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE: Kto zapłaci za pasmo dla 5G? Dla Emitela to potężne pieniądze

Używa częstotliwości wypożyczonych od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Orange właśnie zakończył testy w kooperacji z Ericssonem w Zakopanem. Wszyscy czekają na to, aż wyjaśni się sprawa Huawei i uporządkowane zostanie pasmo radiowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na giełdę idzie kontrowersyjny jednorożec. Wycena: 47 mld dol.

We Company, do której należy startup WeWork, planuje debiut giełdowy, z którego chce pozyskać ...

Spółka wspierająca rządową inwigilację idzie na giełdę

Megvii Technology, jedna z największych chińskich firm zajmujących się sztuczną inteligencją(AI) złożyła dokumenty dotyczące ...

Lotto rozpozna wiek gracza. Bez sprawdzania dokumentów

STX Next to poznańska firma, która przygotowuje dla Totalizatora Sportowego rozwiązanie do przewidywania wieku ...

Polska chce przyspieszyć z Internetem Rzeczy. Czas najwyższy

Ministerstwo Cyfryzacji widzi potencjał w rozwoju tego sektora, ale wcześniej trzeba usunąć wiele barier, ...

Drony, które ratują życie

Kiedy Amazon, czy Google testują dostawy posiłków czy zakupów za pomocą dronów, kalifornijski startup ...

Cyberprzestępcy sięgają po sztuczną inteligencję

Chmura, media społecznościowe oraz domowe urządzenia działające online to główne cele hakerów w 2019 ...