Warszawa z 5G. Orange testuje sieć z Ericssonem

Orange rozpoczął testy infrastruktury 5G w Warszawie. Partnerem technologicznym telekomu, podobnie jak przy jednym z wcześniejszych testów w Zakopanem, jest szwedzki koncern Ericsson. Smartfony dostarczyli jednak Chińczycy.

Publikacja: 10.09.2019 17:25

Warszawa z 5G. Orange testuje sieć z Ericssonem

Foto: cyfrowa.rp.pl

Firmy uruchomiły w stolicy 9 masztów z 5G, z czego 8 zlokalizowanych jest na warszawskiej Ochocie,  a jeden na Powiślu. Sieć testują obecnie inżynierowie. W drugim etapie sprawdzą ją dziennikarze, a w trzecim – klienci Orange, przy czym operator na razie nie wie, kiedy nastąpi trzecia faza testu, ani  jak będzie wyglądać.

CZYTAJ TAKŻE: Minister cyfryzacji: W sprawie sieci 5G kluczowe jest bezpieczeństwo

W testach wykorzystywane są pozwolenia udzielone przez UKE na użytkowanie 80 MHz pasma w zakresie 3,4 GHz oraz 5 MHz pasma 2100 MHz, które Orange wydzielił na potrzeby testu oraz światłowód. Za odbiorniki służą smartfony produkcji chińskiej firmy ZTE – Neva Jet –  ale oznakowane marką Orange. Telekom przewiduje, że testujący uzyskają prędkość ściągania danych do 900 Mb/s. – Nasi konkurencji o tym mówią, my, dzięki współpracy z Ericssonem, robimy to – mówił Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska.

Ale to nie oznacza, że szwedzka grupa będzie dostawcą infrastruktury 5G dla Orange, choć Martin Mellor, prezes Ericssona w Polsce zapewnia, że firma jest gotowa walczyć o nowe kontrakty.

CZYTAJ TAKŻE: Premier i wiceprezydent USA podpisali deklarację o sieciach 5G

Jak tłumaczył Krzysztof Sosnowski, odpowiedzialny za architekturę produktów sieciowych w Ericssonie, aby anteny 5G Ericssona mogły zostać włączone w sieci Orange, telekom musiałby mieć także sieć 4G od tego samego dostawcy (a korzysta z rozwiązań Nokii i Huawei).  W pierwszym etapie budowy 5G działa bowiem jako przedłużenie 4G. – Teoretycznie systemy poszczególnych dostawców są otwarte, ale to teoria. To po prostu nie  działa – mówił Sosnowski.

W ubiegłym tygodniu Polska i USA podpisały deklarację na temat 5G. W powszechnym odbiorze jest ona skierowana przeciwko firmie Huawei.

Z rozmów z przedstawicielami Orange Polska wynikało, że telekom ma część systemów 4G, które mają już około 6 lat i mogą wymagać wymiany w perspektywie roku-dwóch. Nie zanosi się jednak raczej na to, aby telekom miał wymieniać z własnej woli całą sieć 4G. – Jeśli zmienimy dostawcę 4G to dlatego, że jesteśmy do tego zmuszeni, albo dlatego, że dostaliśmy bardzo dobrą, uzasadniającą to ofertę – powiedział nam Jean Francois Fallacher.

Orange to jedyny giełdowy operator, który wśród ryzyk biznesowych wpisał w raporcie półrocznym geopolitykę, czyli wojnę handlową Stanów Zjednoczonych z Chinami, która w Polsce ma swoją odsłonę w postaci rozważań, które firmy mogą budować sieci 5G. W ubiegłym tygodniu Polska i USA podpisały deklarację na ten temat. W powszechnym odbiorze jest ona skierowana przeciwko firmie Huawei.

CZYTAJ TAKŻE: Bez Huawei sieć 5G powstanie, ale może być droższa

Minister Zagórski pytany na konferencji poświęconej testom 5G o to, na jakie konkretne działania resortu przekłada się ta deklaracja powiedział, że chodzić będzie o wymianę informacji o potencjalnych zagrożeniach, kooperacja służb technicznych aby proces certyfikacji infrastruktury i dostawców był sprawny. – Chcemy przedstawić kryteria związane z bezpieczeństwem sieci jak najszybciej, aby dostarczyć operatorom jak najwięcej szczegółów przed aukcją 5G – powiedział minister.

""

Martin Mellor, prezes Ericsson Polska, Jean -Francois Fallacher, szef Orange Polska i minister Marek Zagórski.mat. pras.

cyfrowa.rp.pl

Chodzi o aukcję częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz, zwaną aukcją 5G. Według ministra odbędzie się ona już w przyszłym roku. Państwo szacuje, że do budżetu wpłynie z niej 1-1,5 mld zł.

– Liczymy że do połowy 2020 roku będziemy mogli to pasmo wykorzystywać. Chcielibyśmy rozmów o tym, aby aukcja była przeprowadzona szybko i sprawnie oraz aby mogły w niej wziąć udział tylko podmioty wiarygodne, prowadzące już sieci 4G – mówił Zengel. – Nie przedyskutowaliśmy z UKE jak wyglądać ma egzystencja nowych systemów 5G i starych, wykorzystywanych przez posiadaczy części pasma, a używających infrastruktury WiMax. To powinno zostać ustalone przed aukcją – powiedział Maciej Zengel, dyrektor strategii sieci i infrastruktury w Orange Polska.

CZYTAJ TAKŻE: Niepewność wokół polskiego 5G. Co zrobi Rosja?

W miniony piątek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. Megaustawy, czyli zbioru przepisów ułatwiających realizację inwestycji w sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu. Jeden z jej zapisów przewiduje, że rozporządzenie o normach promieniowania elektromagnetycznego (PEM) wydawać będzie minister zdrowia w porozumieniu z ministrem cyfryzacji. Obecne rozporządzenie w tej kwestii obowiązuje do końca roku.

Operatorzy mobilni liczą, że normy te w Polsce zostaną zliberalizowane.  – Aby uruchomić sieci 5G brakuje nam dwóch rzeczy. Pierwsza to ekosystem biznesowy, czyli firmy, które będą sprzedawały usługi korzystając z 5G. Drugi bardzo ważny element to harmonizacja norm PEM. Bez nich nie będzie możliwe wprowadzenie 5G w Polsce – mówi Maciej Zengel, dyrektor strategii sieci i infrastruktury w Orange Polska.

CZYTAJ TAKŻE: 5G od Ericssona, ale „made in Poland”

Rząd na razie nie precyzuje, w jakim stopniu chce zmienić obowiązujące normy PEM. – Nie będziemy czekać do ostatniej chwili, ale też nie ma szansy, aby rozporządzenie w sprawie harmonizacji norm promieniowania elektromagnetycznego trafiło do konsultacji przed wyborami parlamentarnymi – mówił we wtorek Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Firmy uruchomiły w stolicy 9 masztów z 5G, z czego 8 zlokalizowanych jest na warszawskiej Ochocie,  a jeden na Powiślu. Sieć testują obecnie inżynierowie. W drugim etapie sprawdzą ją dziennikarze, a w trzecim – klienci Orange, przy czym operator na razie nie wie, kiedy nastąpi trzecia faza testu, ani  jak będzie wyglądać.

CZYTAJ TAKŻE: Minister cyfryzacji: W sprawie sieci 5G kluczowe jest bezpieczeństwo

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu