CBA: zatrzymania w Open-Net

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało dziś, że jego delegatura w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzenia w latach 2013-2015 przez katowicką spółkę Open-Net blisko 10 mln zł unijnej dotacji na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu na terenie 29 miejscowości w województwach łódzkim i śląskim.

W charakterze podejrzanych zatrzymano dwóch zarządzających i dwóch przedstawicieli podwykonawców spółki – czytamy w komunikacie. Do zatrzymań doszło w Katowicach, Mysłowicach, okolicach Włocławka oraz w jednej z miejscowości powiatu chrzanowskiego.

O historii dotacji dla Open-Net, w tym rozwiązaniu umowy  przez CPPC, pisaliśmy dwa lata temu. Tekst można znaleźć tutaj.

Nowością są doniesienia CBA, że przy uzyskiwaniu dotacji, spółka miała posłużyć się poświadczającą nieprawdę i nierzetelną dokumentacją.

Zatrzymane osoby doprowadzono do siedziby Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie – jak podaje CBA – usłyszały zarzuty m.in. wyłudzenia środków finansowych w kwocie ponad 10 mln złotych z dotacji, doprowadzenia kilkunastu swoich obligatariuszy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ok. 1 mln zł oraz tzw. prania pieniędzy.

Decyzją sądu prezes spółki i członek rady nadzorczej trafili do aresztu – podano.

Dofinansowanie zostało uzyskane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 za pośrednictwem instytucji wdrażającej programy europejskie (obecnego Centrum Projektów Polska Cyfrowa).

Śledztwo prowadzi katowickie CBA pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Open-Net to spółka akcyjna notowana przez kilka lat na tzw. małej giełdzie, czyli NewConnect. W 2017 roku zarząd Giełdy Papierów Wartościowych wykluczył jej akcje z notowań.

Ostatnim sprawozdaniem opublikowanym przez telekomunikacyjną firmę był raport za I kwartał 2017 r., w którym wykazano 900 zł przychodu, a strata netto prawie 120 tys. zł.

„Z uwagi na złożony przez jednego z wierzycieli spółki wniosek o ogłoszenie upadłości wszelkie działania zmierzające w kierunku poprawy sytuacji spółki zostały wstrzymane. Z uwagi na powyższe spółka w okresie pierwszych trzech miesięcy 2017 roku nie generowała przychodów|” – można było przeczytać.

10 kwietnia ub.r. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, X Wydział Gospodarczy oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku Open-Netu, ponieważ firma nie miała środków na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego.

Mogą Ci się również spodobać

Polscy specjaliści IT już pakują walizki

Eksperci nowych technologii są dużo bardziej otwarci na przeprowadzkę za granicę niż specjaliści z ...

Amerykański potentat wjeżdża na hulajnogach do Polski

Kolejny gigant na rynku hulajnóg wynajmowanych na minuty wchodzi na nasz rynek. Tym razem ...

Fintechy wchodzą do gry. Mogą zamieszać na rynku bankowym

Zmiany prawne dadzą nowe możliwości startupom finansowym. Poprawią konkurencyjność i innowacyjność sektora bankowego. Ucieszą ...

Rosyjski dron nie zabije, a tylko oślepi i powali

Do rąk rosyjskich sił bezpieczeństwa trafił dron, którego zadaniem ma być obezwładnienie wrogów przy ...

Jim Samples, Gremi Media: Zaufana marka to klucz do sukcesu

Netflix nie zdominuje polskiego rynku produkcji treści medialnych – mówi Jim Samples, nowy członek ...

Facebook umocnił się na rynku wideo

Już ponad 400 mln osób miesięcznie korzysta z usługi VoD na najpopularniejszym serwisie społecznościowym. ...